Popis chyb v STAV.ERR
Číslo chyby před dvojtečkou:
====================
Pokud chyba vznikne při hledání lokálního klíče, je číslo chyby před dvojtečkou 0 až 5. Pokud vznikne při hledání síťového klíče, je chyba 100 až 105. Nejedná se více méně o číslo chyby, ale o číslo kroku, při kterém k chybě došlo. Číslo indikuje funkci, při které v GEUSu došlo k chybě. Čísla za dvojtečkou jsou pak přímo čísla chyb ze seznamu chyb HASPu. Pokud je za dvojtečkou číslo chyby nula, znamená to, že z hlediska klíče HASP proběhlo vše v pořádku, ale GEUSu rozhodl, že z klíče přišla špatná data (třeba starší číslo verze).
1: Je přítomný klíč HASP? Jakýkoliv, tedy třeba i od KOKEŠE, ATLASU...
101: Přihlášení k síťovému klíči, přihlašuje se číslem programu a MAC adresou síťové karty.
2, 102: Ověření pravosti klíče, klíč musí správně odpovědět na zaslané heslo, které se náhodně mění. Pokud je za dvojtečkou 0, znamená to, že klíč správně zaslal hesla, ale GEUS je považuje za chybná, nejčastěji proto, že je připojen lokálně nějaký jiný klíč (před dvojtečkou je 2, ne 102). Může to být i třeba klíč NetHASP od GEUSu, který však GEUS lokálně nečte. V tom případě je nutné GEUS donutit vynechat hledání lokálního klíče spuštěním s parametrem /sit (viz výše). Někdy se mi stalo, že hesla byla zkomolená v některých sítích (chyba 102:0), tedy hesla šla jakoby v pořádku, ale GEUSu nesouhlasila, šlo však o různé staré sítě (NetWareLite, Windows 3.11 for Workgroups...).
3, 103: Čtení sériového čísla klíče. Pokud prošel korok 2 (resp. 102), není důvod, aby zde došlo k chybě. GEUS přijme jakékoliv s.č., nijak ho nekontroluje, jen ho vypíše na obrazovku.
4, 104: Kontrola, zda je program v klíči vůbec povolen. Tedy opět jen čtení určitého paměťového místa klíče. Pokud je za dvojtečkou nula, není program v klíči povolen, tedy musí být špatně naprogramován nebo ho prostě nekoupil. Mohl taky nainstalovat jinou verzi GEUSu (standart místo plné a naopak, u GEUS 6.x a 7.x může dojít i k záměně s verzí GEP). Kontrola verze dle velikosti souboru GEUS.EXE.
5, 105: Kontrola povolené verze programu, pokud je povolena v klíči vyšší verze program se rozeběhne, tedy starší verze programu by na novějším klíči (tedy přesněji klíči s vyšší verzí) měly běhat. Pokud je za dvojtečkou nula, není tak vysoká verze programu v klíči povolena, tedy musí být špatně naprogramován nebo jí prostě nekoupili. Mohli taky nainstalovat jinou verzi GEUSu (standart místo plné a naopak, u GEUS 6.x a 7.x může dojít i k záměně s verzí GEP). Kontrola verze dle velikosti souboru GEUS.EXE.
Kroky 4,5,104,105: Občas se stávalo, že spustili instalaci starší verze GEUSu. Ta někdy obsahovala soubory s heslem pro přeprogramování klíče (dříve jsme je dávali přímo na instalační disketu číslo 1, jednalo se o soubory HESLO1.TXT a HESLO2.TXR v adresáři UTIL). V tom případě instalační program přeprogramoval klíč zpět na starší verzi, protože toto přeprogramování není nijak jištěno, aby se nepřepsala novější verze. Proto dnes dáváme soubory s hesly pro přeprogramování na samostatnou disketu.
Číslo chyby za dvojtečkou:
0 = vše je OK. Číslo různé od nuly = došlo k chybě při komunikaci s klíčem. Viz samostatný seznam chyb.