návrhy nových funkcí

Vše k programu GEUS.
BHIRS
Příspěvky: 3
Registrován: 13 led 2023 12:43

návrhy nových funkcí

Příspěvek od BHIRS » 13 led 2023 13:03

Dobrý den,
mám pár návrhů na vylepšení uživatelské přívětivosti rozhraní grafické části ( co mi v Geusu ve srovnání s jinými SW chybí)
1) do okna seznam stylů přidat sloupec s číslem vrstvy, případně i dalšími základními atributy kresby příslušnými stylům pro lepší přehlednost
2) pro některé výstupy by se hodila funkce otočení pohledu s tím, že u textů a značek by šlo nastavit natočení absolutní/relativní, resp. závislé/nezávislé na pohledu
3) v kresbě generované podle kódů zavést možnost kreslit věcné břemeno definované orientací a šířkou ( umožní automatickou kresbu např. obrubníků)

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od honzah » 13 led 2023 18:08

Dobrý den,
děkujeme za zaslané návrhy.

ad 1) Do okna "Seznam stylů" by šlo na nějaký přepínač doplnit za popis stylu údaj o vrstvě např. do hranaté závorky. On styl ale vůbec nemusí nastavovat nějakou vrstvu a tak mi to nepřijde moc přínosné. To jaké vlastnosti styl nastavuje se zobrazuje po zvolení stylu pomocí "žlutých ikonek" nad tlačítky s volbou vrstvy, barvy atd.

ad 2) Funkce otočení pohledu v Geusu v dohledné době bohužel nepůjde. Jediné co mohu poradit je, že v případě kdy uživatel potřebuje tisknout natočený plotbox/rámeček lze před tiskem hromadně vybrat texty/značky v plotboxu a nastavit jim příslušné stočení. To lze i relativně.

ad 3) Předám k vyjádření kolegovi, který kódovou kresbu do Geusu programoval.
Jan Houška - programátor

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od Korger » 13 led 2023 22:12

Co se týká přehledu stylů, tak vrstvu mám uvedenou na začátku stylu a vyhovuje mi to dostatečně - viz příloha. Co se týká natočení kresby, tak s tím bojuju a dostal jsem se k závěru, že přes otáčení monitoru cesta nevede. Pokud se nemá nějak zásadně zasahovat do programu, tak jedině vybrat všechny prvky budoucí kresby, "urvat" ji od JTSK a posunout a otočit, jak je třeba. Nepříjemné na tom je, že pak nepoužijete funkci vyhledávání bodu prostě proto, že poloha bodu je někde jinde. Já bych se spíš přimlouval za to, aby oblast kolem čísla bodu, případně kolem výšky měla při kresbě prioritu před jakoukoliv jinou kresbou (před jakýmikoliv dalšími prvky výkresu). Zatím je to hrozná otrava procházet jednotlivě body a posouvat je tak, aby byly čitelné a nepřekryté jinou kresbou.

Korger

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od Korger » 13 led 2023 22:14

ještě ta příloha.
Snímek obrazovky 2023-01-13 220004.jpg
Snímek obrazovky 2023-01-13 220004.jpg (53.63 KiB) Zobrazeno 8236 x

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od martin » 16 led 2023 11:48

Ad 3) Ke kresbě generované dle kódů už dlouho nebyly žádné připomínky, tedy se tato funkce dostala mimo aktivně udržované funkce. Váš návrh zadáme do seznamu požadavků, ale bohužel v tuto chvíli nejsem schopen odhadnout, kdy by se na něj mohla dostat řada. Z výše uvedeného důvodu by programátoři museli funkci "oživit", tedy ji znovu celou nastudovat (tedy není to práce na pár hodin) a tomu v tuto chvíli brání jiné vyšší priority v programování - hlavně v podobě komunikace přes výměnný formát DTM kraje.

Děkujeme za pochopení ;-)

cema
Příspěvky: 58
Registrován: 01 čer 2012 07:18

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od cema » 20 led 2023 08:19

Dobrý den, použiji toho vlákno, které jsem chtěl také už založit k podnětům na nové funkce Geusu, které si myslím, že nebudou těžké naprogramovat a přitom ulehčí život.
1) Při připojení katastrální mapy přes WFS bych si v dialogu WMS/WFS představoval tlačítko, které vloží referenční výkres s mapou do aktivního výkresu a WFS zdroj odpojí.

2) V podkladech pro měření bych zase uvítal tlačítko, které nastaví rezervované ZPMZ a kód k.ú. do Geusu dle obrázku níže.
Děkuji za zvážení:-) P. Jordák
PM.png
PM.png (391.18 KiB) Zobrazeno 8159 x

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od honzah » 23 led 2023 17:38

ad 1) Vložení ref. výkresu do aktivního lze dělat již nyní pomocí funkce z menu Soubor - Připojit výkres... Váš požadavek tak není problém do programu doplnit, jen bych pro to nepřidával nové tlačítko do dialogu WMS/WFS, ale požadovanou funkci umístil na nějaké kontextové menu vyvolané přes pravé tlačítko na příslušné volbě WFS zdroje. Je potřeba si také uvědomit, že v mapě získané přes WFS jsou oblouky nahrazené lomenou čarou.

ad 2) Požadované tlačítko jsem doplnil do příštího sestavení programu. Jen pro informaci, již ve stávající verzi programu se po importu VFK do prázdného seznamu souřadnic nastaví rezervované ZPMZ z VFK do požadovaných polí programu.
Jan Houška - programátor

cema
Příspěvky: 58
Registrován: 01 čer 2012 07:18

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od cema » 24 led 2023 06:09

honzah píše:
23 led 2023 17:38
ad 1) Vložení ref. výkresu do aktivního lze dělat již nyní pomocí funkce z menu Soubor - Připojit výkres...
Dobrý den, velice děkuji. O připojení přes Soubor - Připojit výkres vím. Nicméně to znamená proklikat se až k dočasnému souboru s mapu a to už je rychlejší si ve výkrese vše označit a zkopírovat na stejné místo. Možná by bylo tedy vhodnější (když nechcete přidávat tlačítko, což chápu) přidat do dialogu s referenčními výkresy možnost sloučit připojený referenční výkres do aktivního, což myslím, že aktuálně nejde.

P. Jordák

cema
Příspěvky: 58
Registrován: 01 čer 2012 07:18

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od cema » 28 bře 2023 06:31

Dobrý den, zasílám další podnět k lehké úpravě Geusu, která významně ulehčí život. Při kontrolním zaměření bodu s existujícími souřadnicemi polohy Geus při stisknutí tlačítka 8-[+/-] ČB zahlásí, že souřadnice v druhé soustavě SPOL již existuje a tím skončí. Bylo by výborné, kdyby místo toho byla možnost porovnat v tu chvíli vypočtené souřadnice se souřadnicemi polohy a celé to zaprotokolovat. Označovat body polohy znaménkem "-" v záznamu měření je pro můj postup dost krkolomné.


Děkuji za zvážení, P. Jordák
geus.png
geus.png (33.01 KiB) Zobrazeno 7195 x

Uživatelský avatar
katka
Technická podpora
Příspěvky: 104
Registrován: 15 čer 2011 13:45
Kontaktovat uživatele:

Re: návrhy nových funkcí

Příspěvek od katka » 28 bře 2023 15:48

Děkujeme za podnět, nejsem si jistá, zda to bude v programu jednoduše řešitelné. Předávám programátorům k promyšlení.

Odpovědět