Stránka 1 z 1

Kreslení multičar a propojení s Microstationem

Napsal: 10 lis 2022 22:25
od premyslplch
Dobrý den,
mám 2 dotazy, resp. možná námět na funkci a dotaz:

1) V rámci funkce kreslení věcného břemene, nešlo by doplnit funkcionalitu (například zaškrtávacím polem v dialogu), aby se současně s břemenem (vpravo nebo vlevo nebo obě strany) současně vykreslovala i osa? Bylo by to skvělé, protože by se dali kreslit 2 nebo 3 paralelní čáry. Případně zda neuvažujete o nějaké kresbě multičar, což je skoro totéž nebo velmi podobné.

2) S příchodem nového kolegy, studenta, který má zkušenosti s prací z Gromou padl dotaz, zda lze Geus propojit s Microstationem V8i nebo Connect Edition podobně, jak to má řešené Groma. V nápovědě jsem zjistil, že kdysi to asi fungovalo s verzí 95 V7, ale nevím zda to lze propojit i do současných verzí. V nápovědě toho moc není a samotnému si mi body z Geusu do Microstationu odeslat nepodařilo. Export celého souboru do DGN máme vychytaný vč. pojmenování vrstev, ale je pravda, že propojení alespoň v rámci posílání bodů do a z kresby by bylo super.

Předem díky za odpověď.

Re: Kreslení multičar a propojení s Microstationem

Napsal: 11 lis 2022 09:12
od katka
Budu reagovat zatím pouze na bod 2, otázky ohledně vývoje programu přenechám k zodpovězení kolegům programátorům.

Bohužel Microstation V8i nemám k dispozici, ale v minulosti jsme odzkoušeli spojení GEUS - MicroStation V8. Před samotným vkládáním bodů do MicroStationu V8 je třeba mít MicroStation V8 spuštěný a mít v něm otevřený prázdný výkres.

Postup pro přenesení bodů do MicroStation:
V hlavním okně GEUSu (výpočetní části) nejprve spusťte funkci "Grafika/ Spojení s Microstationem", tím se inicializuje OLE rozhraní. V seznamu souřadnic potom vyberte body, které potřebujete přenést do MicroStation V8. Dále v seznamu souřadnic spusťte funkci "Grafika/Vložit označené do Microstationu". Dle našich zkušeností první spuštění funkce "Grafika/Vložit označené do MicroStationu" napoprvé nefunguje, funkci je třeba spustit ještě jednou. Poté jsou body přeneseny do MicroStation V8.

Vyzkoušejte, zda by to nebyla cesta k cíli.

Re: Kreslení multičar a propojení s Microstationem

Napsal: 11 lis 2022 11:13
od honzah
Dobrý den,
ad 1) Rozšířit funkci kreslení břemene o možnost současného kreslení osy je dobrý nápad. Předpokládám, že je potřeba do dialogu kreslení břemene doplnit možné nastavení parametrů osy (vrstva, barva, typ čáry), aby bylo možné osu kreslit jinak než vlastní břemeno. Pokusíme se požadavek doplnit do příštího sestavení programu.

O kresbě obecných multičar neuvažujeme.