4K monitory

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
filip
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2020 22:48

4K monitory

Příspěvek od filip » 06 led 2021 13:15

Dobrý den,

jak prosím vypadá současnost a výhled použití monitorů s jemnou pixelovou mřížkou. Např. 4K monitor na úhlopříčce 27-28'' apod. Mám nějaké starší info od vývojářů z minulosti, že program na to připravený není a zřejmě ještě nějakou delší dobu nebude. Nicméně ve změnách Geus v. 25 zmiňujete:
"Hlavní formulář GEUS - provedena úprava pro korektní zobrazení v případě zvětšení většího než 100% v "Nastavení zobrazení" ve Windows". Předpokládám ale, že šlo o nějakou základní úpravu, aby vůbec program byl čitelný, něco se nepřekrývalo apod. a nešlo o nějaké škálování ikon, textů apod. Na 4K monitoru je Geus předpokládám malinkatý, špatně čitelný a nevhodný pro dlouhodobou práci, je to tak? Pokud se v tomto ohledu nic v nejbližší době nechystá, je tedy stále potřeba kupovat monitory s roztečí pixelů cca 0.27 mm, např. 1920x1200px na 24''. Děkuji.

Filip
Naposledy upravil(a) filip dne 18 led 2021 12:14, celkem upraveno 1 x.

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: 4K monitory

Příspěvek od xkminekm » 06 led 2021 21:15

Dobrý den,
mám poměrně čerstvě GEUS na 2x 27" 2K monitorech (2560 x 1440) a je to fajn. Vejde se mi celý (grafika i výpočty) na jeden monitor, na druhém mohu mít GEOMETR a výpočetní protokol. Se 4K zkušenost nemám.

Martin
Martin Kmínek

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: 4K monitory

Příspěvek od martin » 15 led 2021 13:00

Omlouváme se za pozdní reakci, nějak nám vypadlo upozorňování na nové příspěvky mailem.

GEUS opravdu sám o sobě zatím neobsahuje nativní podporu pro monitory s vysokým DPI. Zatím je nutné použít nastavení vlastností pro GeusW.exe - pravým tlačítkem myši klinete na soubor GeusW.exe a zvolíte "Vlastnosti". Na záložce "Kompatibilita" je tlačítko "Změnit nastavení pro vysoké rozlišení DPI", zde je pak nutné si najít nastavení, které je pro danou konfiguraci a preference uživatele nejvhodnější. Zkusím tento Váš dotaz předat i kolegyni Vojtové, která tato nastavení snad nějak více zkoumala.

Předpokládáme, že nativní podporu pro vysoká rozlišení DPI se nám v letošním roce nepodaří doplnit. Znamená to převést celý program GEUS do jiného vývojového prostředí, než které nyní používáme, což bude znamenat znovu otestovat kompletně celý program GEUS do téměř nejmenších detailů. To je samozřejmě také časově náročné. Navíc to znamená i kompletní nové navržení designu velké většiny formulářů programu, aby se v novém prostředí chovaly korektně při velkých změnách DPI. Na to se nám zatím nepodařilo vyšetřit programátorské kapacity.

Nyní tedy dáme alespoň prioritu tomu, abychom otestovali více různých velikostí monitorů s vysokým DPI a nalezli jsme nějaká vhodná doporučení pro nastavení programu GEUS ve Windows. Samozřejmě záleží i na očích uživatele a jeho zvyklostech, já například používám GEUS na monitoru 27" s rozlišení 2560x1440 bez jakýchkoliv úprav nastavení Windows a bez zvětšení měřítka ve Windows. Samozřejmě uznávám, že pro někoho je taková velikost písma nedostatečná. Pak je nutné použít výše popsané nastavení Windows.

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: 4K monitory

Příspěvek od martin » 15 led 2021 14:53

Na základě Vašeho dotazu výše jsme tu udělali krátkou "brainstorming" poradu programátorů, z které vyplynulo, že nativní podporu monitorů s vysokým DPI opravdu jen tak hned nedoplníme, ale přesto zaznělo pár nápadů, jak GEUS upravit tak, aby vypadal celkem čitelně i na takových monitorech, byť s nutností něco ve Windows přenastavit. Sice to bude znamenat úpravu a kontrolu všech formulářů programu GEUS, ale mohlo by to být realizovatelné v "konečném čase", tedy třeba již v prvním pololetí tohoto roku. Tedy v případě, že se ukáže, že výše zmíněné nápady opravdu fungují ... ;-) :-)

Každopádně třeba ikony zatím zůstanou určitě pouze 16x16 pixelů a maximálně dojde k jejich zvětšení automatickým přepočtem a tím k dojde k jejich rozostření. Tedy prostě se pokusíme na tom nějak zapracovat a to včetně návodu, co a jak ve Windows 10 nastavit (viz návod výše).

Tedy velmi děkujeme za zpětnou vazbu. Tento problém zatím zůstával tak trochu na vedlejší koleji, protože při současných běžných rozlišeních a na běžných velikostech monitorů asi většina uživatelů vystačila s měřítkem 100% ve Windows. Dosud jsme na tento problém naráželi výjimečně pouze u Full HD notebooků, kdy velikost displeje i při tomto rozlišení byla jen 12".

filip
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2020 22:48

Re: 4K monitory

Příspěvek od filip » 18 led 2021 12:56

Děkuji za informace i snahu o částečné řešení!

Oči mám zatím dobré, vadí mi viditelné pixely u běžných obrazovek, když jsem byl v minulosti zvyklý na jemné. A zároveň mě začaly bolet oči, takže abych si je zachoval v rozumném stavu, hledám nové řešení pro obrazovky. Limitující pro výběr je předpokládám právě Geus, proto jsem na fórum raději napsal, než se do výběru dám.

Podle rady bych to také viděl na hlavní obrazovku 27'' 2k 144Hz IPS flicker-free bez škálování.

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: 4K monitory

Příspěvek od martin » 18 led 2021 15:33

Pro testovací účely jsme na základě Vašeho požadavku zakoupili monitor "SAMSUNG MT LED LCD 28" U28E590, TN, 3840x2160 (UHD)".
Jakmile ho "oživíme", dáme někam vzorové snímky obrazovky, aby bylo možné si udělat nějakou základní představu, jak GEUS na takovém rozlišení vypadá. Očekávám, že při takovém rozlišení nebude problém si ve Windows nastavit měřítko 200% a GEUS nebude rozmazaný, protože každý pixel bude zvětšený na 4 celé pixely. Až vyzkoušíme a otestujeme, dáme vědět.
Zároveň už probíhá sepisování dokumentace pro tyto účely. Existují cesty jak GEUS ve Windows nastavit, aby i při změně měřítka vypadal přijatelně a nerozmazaně. Samozřejmě dojde i na nějaké úpravy v programu.
Každopádně si zde ještě dovolím upozornit, že ne každá grafická karta v PC takové rozlišení monitoru zvládne bez problémů a je nutné si před nákupem takového monitoru ověřit, že to má grafická karta zvládne ;) Třeba velmi nemilé překvapení mne čekalo u "docking station" pro notebook, kde při připojení monitoru přes HDMI je u monitoru 1440x2560 obnovovací frekvence obrazu pouze 30 Hz, což třeba mne vyloženě "tahá za oči" a může to platit i pro HDMI konektory notebooků obecně - asi záleží i na verzi HDMI. Tato připomínka je myšlena spíše pro další čtenáře tohoto vlákna, kteří zde budou později hledat doporučení pro monitory.

filip
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2020 22:48

Re: 4K monitory

Příspěvek od filip » 25 led 2021 07:58

Děkuji, že jste sem tyto informace dal. Já jsem něco z toho zaslechl do vašeho kolegy přes telefon a zvažoval jsem, jestli by nemělo smysl to napsat i pro ostatní sem, aby informace byly kompletnější.

Já mám shodou okolností velmi slušnou grafiku, 4k pro pracovní účely bude jistě v pohodě zvládat. A když už tu kartu mám, přijde mi škoda se trošku trápit s nízkopixelovými obrazovkami. Já tedy ještě s nákupem obrazovek počkám, jak se povede vyladit zobrazení, díky moc.

Odpovědět