Použití kódové kresby

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Použití kódové kresby

Příspěvek od Korger » 22 kvě 2018 11:12

Dobrý den. Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s vytvářením kresby pomocí kódování v Geusu. Strávil jsem nad tím týden, abych kódování zprovoznil a stejně se mi to nepovedlo. Některé kódy se spojují, jiné ne, vypisují se různá chybová hlášení a výsledek nula. Zajímalo by mě, jestli někdo toto kódování v Geusu používá a jaké má s tím zkušenosti. Chtěl jsem používat kódování pomocí indexů. Problém bude možná v nastavení, možná i v programu.

Korger

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití kódové kresby

Příspěvek od martin » 22 kvě 2018 11:22

Děkujeme za Váš podnět. Je pravda, že mnoho dotazů na kódování kresby jsem zatím neřešili. Tuto funkčnost jsme se pokusili do programu doplnit relativně nedávno. V té době ti, kteří kódování kresby chtěli používat, to většinou již měli nějak vyřešené. Zároveň mnoho geodetů kódování kresby v terénu nechce používat, protože jim připadá, že v terénu je zapotřebí strávit co nejméně času a vše se dořeší v kanceláři. Sem patří i tací, co dokonce ani nedělají náčrt a spoléhají na svojí paměť a případně na letecké snímky. Je tedy opravdu dost pravděpodobné, že v současné době tuto možnost v GEUSu používá opravdu jen málo uživatelů.

Můžete nám však zaslat Váš soubor z totální stanice, kde kódy jsou a případně i konečnou kresbu. My se podíváme, v čem je problém a případně program upravíme, opravíme, či rozšíříme.

Na další spolupráci se těší Martin Forejt

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití kódové kresby

Příspěvek od xkminekm » 23 kvě 2018 16:18

Dobrý den,
kódovou kresbu používám celkem běžně a víceméně bez problémů. Sem tam se vyskytne chybové hlášení, které mnoho neříká, ale tím, že v tu dobu je většina kresby hotová, tak to neřeším a zbytek dodělám ručně. Hodně práce ale udělá za mě.
Kóduji v terénu léta, jelikož SW totálky (a tím i GNSSky, protože je to tentýž kontroler) umožňuje pohodlné zadávání kódů - jelikož kóduji i s atributy (doplňkovými informacemi ke kódům), nedělám si náčrt a kromě kódů spoléhám na svou paměť, ale ty podrobné kódy mi v tom hodně pomáhají.
Používám kódy trochu jinak - tak jak jsou používány v polním SW Trimble - kód a k němu připojený ukončovací znak (Trimble zná ještě i začínací znak, kdybych neukončil a chtěl začít novou linii)

Ker;Z;"Strom"
PKer;T;"Strom"
lampa;Z;"Lampa"
mez;Z;"Meznik"
obj;L;obj,;"Polohopis"
pata;L;pata,;"Vyskopis"

V příkladu mám liniový kód a ukončovací znak je "čárka" - tím nemusím v terénu řešit jiný kód pro ukončení linie.

Co je trochu nepříjemné a vyžaduje to editaci KKR je ten popis - zde "Ker". Pokud potřebuji popis značky toho keře, musím uměle doplnit extra kód - zde "PKer" jako "popis Ker", jelikož algoritmus neumí zpracovat pro jeden kód dva typy prvku - např. značku a text. Při malém počtu bodů to dělám ručně, u větších zakázek to řeším Najít / Nahradit za použití RegEx.

Martin
Martin Kmínek

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Použití kódové kresby

Příspěvek od Korger » 23 kvě 2018 16:41

Děkuji za informaci. Zřejmě využíváte TBC (Trimble Business Center), kde je možné kreslit i značky nebo to kombinujete tak, že linie se vám kreslí v Trimble Acces v kontroleru a značky doděláte kódy v Geusu? Pokud kreslíte kódy i v Geusu zeptal bych se na nastavení. Chtěl jsem totiž používat indexy (např.KC1 KC2 a pod. jako kraj cesty), abych mohl kreslit zároveň víc čar, ale Geus mi takové kódy nebere a spojí jen něco. Zeptal bych se i na to jakým způsobem děláte export kresby z kontroleru Trimblu, protože přes šablonu DXF mi export nefunguje. Ale asi nebudu zatěžovat konferenci a co se týká Trimble, poprosím vás o odpověď na mkorger@centrum.cz.

Korger

Odpovědět