Zvýraznění parcel s počítanou výměrou

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Zvýraznění parcel s počítanou výměrou

Příspěvek od geoport » 09 úno 2018 10:35

Dobrý den,
při výpočtu výměr parcel dotčených zpřesněním bodů na obvodu KoPÚ bych uvítal funkci, při které by "zůstalo viset " podbarvení všech parcel počítaných v nějakém bloku. Ještě lepší by bylo, kdyby aktuálně počítaná parcela měla jinou barvu než ty už spočítané a ještě lépe zaprotokolované.
Bylo by to dobré pro závěrečnou kontrolu jestli byly, do PGP vybrány všechny dotčené parcely. Je mi jasné, že tento požadavek asi nebude v zájmu většinových uživatelů GEUSu, ale kdyby zásah do programu nebyl moc náročný, snad by to uvítali i ostatní uživatelé, při zpracování GP většího rozsahu (stačilo by tlačítko v záložce Pokročilé ve výpočtu ploch). V této souvislosti mě napadl ještě jeden nedostatek. Při výpočtu ploch z PGP v případě, že referenční výkres _KM zahrnuje více k. ú. se někdy nabídne parcela se stejným číslem, jiného k. ú. Dá se to obejít vyhledávací funkcí ve výkrese a provedením výpočtu přes Výpočet ploch, ale člověk musí být stále ve střehu. Přitom parcela je v PGP identifikovaná číslem k.ú. , možná by toto zohlednit nemusel být až takový problém. Zase se to možná více týká zpracovatelů KoPÚ, ale mohli by to ocenit i uživatelé, kteří se pohybují na hranici 2 a více k. ú.
Děkuji za odpověď Radomír Říčný, GEOPORT, Opava

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvýraznění parcel s počítanou výměrou

Příspěvek od honzah » 09 úno 2018 15:25

Dobrý den,
rozumím tomu o co vám jde. Bohužel pro to podbarvení počítaných parcel není v Geusu typ prvku "plocha". Bylo by tedy nutné zavést do Geusu nový typ prvku ploch s možností otvorů/děr v ploše. S tím souvisí předělání systému tisku, aby bylo možné tisknout plošné výplně. A to se jedná o velký zásah do programu, který máme v plánu, ale nejsem schopen nyní odhadnout kdy by to mohlo být hotové.
To že se nyní dočasně zobrazí jedna plocha při výpočtu parcely je docíleno "fintou" kdy je vykreslena celá plocha a pak nad ní otvory které tu dříve vykreslenou plochu v místech otvorů zneviditelní. (XOR) Toto bohužel nelze tisknout ani uložit do výkresu.
Přemýšlel jsem jak docílit vašeho požadavku vizualizace počítaných ploch nějakým "nenáročným" zásahem do programu a zatím mne napadly dvě řešení:
1) Doplnit do funkce výpočtu parcel přepínač "šrafovat určenou plochu" plus nějakou vrstvu do které by se šrafovalo. Ostatní vlastnosti šraf by se přebíraly z aktuálního nastavení funkce "Umístit šrafy".
Výhoda tohoto řešení: šrafy by šlo tisknout

2) Použít pro vizualizaci obdobu prvku kterým se v kontrolách výkresu označují chyby typu "Žádné číslo v parcele" nebo "Více čísel v parcele". Tento speciální prvek ovšem nelze tisknout a neumožňuje otvory pro vnitřní parcely. Ale zase by to bylo rychlé a pro váš požadavek podle mne dostačující řešení.

Dejte mi prosím vědět jaký na to máte názor.

Ohledně nedostatku při vyhledání jiné parcely při výpočtu ploch z PGP. Správně píšete, že parcela v seznamu dosavadních i nových parcel GP má v sobě informaci z jakého je k.ú. Problém je ale s novými texty parcelních čísel (ID_VFK=0). Pro text nového parcelního čísla pokud nemá nastavenou vazbu na parcelu (obraz parcely PAR_ID) nelze určit příslušnost ke k.ú. jinak než testem polohy. To by znamenalo vzít souřadnice textu a přes služby ČÚZK zjistit do kterého padnou k.ú., ale to by asi v praxi bylo už zbytečné.
V současné verzi Geus text parcelního čísla hledá jen přes shodu obsahu textu a první který najde použije. Upravím logiku toho algoritmu a vyhledám všechny texty které mají shodu v obsahu. Na těch se udělá analýza přes ID_VFK a PAR_ID a podle mne v praxi zůstane ve výsledku jediné řešení a již nebude docházet k výpočtu stejného čísla parcely ale z jiného k.ú.
Jan Houška - programátor

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: Zvýraznění parcel s počítanou výměrou

Příspěvek od geoport » 12 úno 2018 10:03

Dobrý den,
mi by se líbila první varianta. Úplně nejlepší by bylo, kdyby se šrafy vytvořily stvrzením protokolace výpočtu.
jestli jsem to dobře pochopil, tak uživatel by si nastavil atributy šraf (zvolil vrstvu, kterou by mohl kdykoliv vymazat).
Co se týče mého druhého upozornění tak ten problém není jen u nových parcel, ale i u stávajícího stavu (v referenčním výkrese).
Ale jak píšete dále s Vaší úpravou logiky by to mělo fungovat.
Ještě jsem narazil na jednu nesrovnalost. Tlačítko Aktualizace parcel dosavadního stavu dle údajů databáze ISKN v PGP asi nefunguje úplně korektně. Dělám GP velkého území a tak dochází ke změnám v ISKN častěji než by se mi líbilo a tak jsem tlačítko uvítal. Bohužel se mi u změněných parcel neaktualizuje výměra (výměra bonitních dílů se aktualizuje) Zase parcela se dá smazat a znovu načíst, ale tlačítko je elegantnější.
Jinak mě už nic nenapadá, děkuji, že se zabýváte i problémy menšinových uživatelů

Radomír Říčný, GEOPORT Opava

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvýraznění parcel s počítanou výměrou

Příspěvek od honzah » 12 úno 2018 10:42

Dobrý den,
dávám do požadavků přidat do výpočtu ploch možnost vyšrafování určené plochy.

Problém s identifikací parcel z jiného k.ú. jsem již odstranil do příštího sestavení programu. Uvolnění předpokládám do 14 dnů.

Aktualizace parcel dosavadního stavu dle údajů databáze ISKN v PGP - opravdu neaktualizuje výměru parcely. Jedná se o chybu v programu která doposud nebyla hlášena. Zjistil jsem, že se u dosavadní parcely neaktualizují ještě některé jiné údaje jako např. způsob určení výměry nabo mapový list. Tento problém také opravím do následujícího sestavení programu.
Děkujeme za spolupráci
Jan Houška - programátor

Odpovědět