Navazování linií na body

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Navazování linií na body

Příspěvek od Korger » 04 pro 2015 11:15

Při zpracování GP i DSPS jsem narazil na problém, kdy jsem v grafice potřeboval navázat na body určitého ZPMZ, u kterých byly velice blízko sebe další body. Linie se mi pak dochytávala na body, které jsem dochytnout nechtěl. Musel jsem si každé dochytnutí hodně zvětšit a následně případně zkontrolovat přes editaci prvku linie. Chtěl bych se proto zeptat, jestli je v Geusu někde funkce, kde se dá ovlivnit, na jaké body se linie bude dochytávat. Dříve byla v programu funkce spojování čar, která byla zrušena a pokud vím, tak momentálně lze čáry spojovat jen v grafice, případně přes úlohu "Výměry" ve výpočetní části programu. Myslím si, že by stačilo v grafice při volbě kreslit linii nabídku měnit ůhel o 100 grádů, aktivní pravoúhlé a zachovat zámek, doplnit o funkci napojovat na body zadaného ZPMZ.

Děkuji Korger

Uživatelský avatar
katka
Technická podpora
Příspěvky: 104
Registrován: 15 čer 2011 13:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navazování linií na body

Příspěvek od katka » 04 pro 2015 12:56

Požadavek na zapracování nové funkce byl předán k zvážení programátorům. Napadá mě, že v tuto chvíli lze dochytávání na body řešit použitím funkce "Lupa" . Lupu vyvoláte po stisknutí klávesy [F5]. V samostatném okně se zobrazí výřez kresby z místa, nad kterým byl kurzor myši ve chvíli, kdy byla stisknuta klávesa [F5]. Měřítko zobrazení výřezu je závislé na nastaveném zvětšení lupy - viz obrázek funkce:
lupa.jpg
lupa.jpg (52.74 KiB) Zobrazeno 8283 x
Druhou možností je body zadaného ZPMZ vybrat, přemístit do jiné vrstvy a vypnout vrstvu s "nepotřebnými" body.

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Navazování linií na body

Příspěvek od Korger » 04 pro 2015 13:45

Dobrý den. Funkci lupa používám, nicméně jsem teď dělal vfk pro kolegyni, která pro své ZPMZ vytvořila nové body stejné s čísly svého dřívějšího ZPMZ, které přapracovávala a které už byly ve vfk z KÚ jako body budoucnosti . Body měly naprosto stejné souřadnice a v tomto případě ani funkce lupy není použitelná. V případě DSPS se zase jednalo o zaměření přípojek, kde body se stejnými souřadnicemi se lišily pouze výškou, takže šlo o podobný problém, jak spojovat body se stejnými souřadnicemi. Funkci mazání bodů nebo převádění do jiné vrstvy lze použít u bodů pro které je společné např.číslo náčrtu, které se nemá použít, ale v případech kdy jsou identické souřadnice u různých čísel bodů s různými náčrty, se jedná o komplikované řešení. Ještě mě napadá, že pro funkci kreslení linie by bylo daleko vhodnější v případě blízkých bodů, kdyby se objevila nabídka s dotazem na které číslo bodu se má linie napojit, přičemž vzdálenost bodů při které by se nabídka vyvolávala by se dala nastavit, podobně, jak je tomu v lupě. S tím souvisí problém čitelnosti takto totožných bodů nebo bodů, které mají stejný obraz jako polohu. V reálném režimu se často jedná o "chumel" textů bodů a výšek a v nereálném režimu body zase nejsou čitelné, protože se překrývají. Jedinou možností je pak bod vybrat, takže se nasvítí, ale i v tomto případě se musí prostě bod editovat, aby byl vůbec čitelný.

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Navazování linií na body

Příspěvek od xkminekm » 04 pro 2015 15:19

Dobrý den,
já teda v případě toho katastrálního problému nerozumím tomu, proč body dostaly nová čísla se stejnými souřadnicemi. Ale řešení vidím podobné jako Katka z podpory. Sám kreslím pouze 1 výkres, ze kterého rovnou exportuji VFK. Tedy místo toho, bych body umazával nebo nepotřebné převáděl do jiné vrstvy, do jiné vrstvy převedu naopak ty, které potřebuji. Zde se zpravidla jedná o méně bodů, tyto body jsou převážně z jednoho ZPMZ (mého nového) a pár kontrolních navazujících bodů si "překlopím" do vrstvy použitých výběrem linií a následným označením bodů na vybraných prvcích. Tím se mi vyberou ty správné body, i kdyby existovaly body se stejnými souřadnicemi. Následně lze provést navázání na body pouze aktivních vrstev.
---
Požadavek na výběr bodu v případě blízkých je dobrý nápad, ale je otázka, zda by tato funkce příliš nezpomalila program. V případě většího množství bodů by se při každém kliknutí musela projet celá databáze bodů a porovnat souřadnice. Při větším množství bodů ve výkrese, si myslím, by i rychlý počítač dostal zahulit. Třeba ne - jen vzpomínám na začátky funkce pro zobrazení sumy délek vybraných linií, kdy byl procesor velmi vytížen.
---
Mě napadlo, že by alespoň pomohlo v případě blízkých bodů automatické zobrazení lupy - lupa by mohla uvažovat vzdálenost těch bodů a zobrazit je vždy v konstantní vzdálenosti od sebe - proměnlivé měřítko lupy na základě vzájemné polohy takových blízkých bodů - ale i tady by se vždy muselo propočítat, zda takové blízké body nemám.
Ale je možné, že GEUS tato porovnání již provádí a ničeho jsme si nevšimli, takže by snad fungovaly i takovéto funkce ;-)

Martin
Martin Kmínek

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Navazování linií na body

Příspěvek od Korger » 04 pro 2015 15:49

To automatické zobrazení lupy není špatný nápad a asi by to nebylo ani moc náročné, jako to, co jsem navrhoval. Ta předtím napsaná varianta mě napadla, protože Trimble tohle má v totálkách. Když se vybírají body např. na vytyčování, tak se objeví volba výběru bodů. Problém je v tom, že ta lupa zase neřeší případ bodů se stejnými souřadnicemi a jinou výškou (jak jsem uváděl pro dokumentaci k přípojce). Řešit problém souřadnic obrazu a polohy přesunem do jiné vrstvy samozřejmě lze, ale pak musím vrstvy přepínat. Musím si dát pozor při zpracování, protože se mi snadno může stát, že budu mít vypnutou vrstvu s polohou a nevšimnu si, že bod už má v daném kú polohu (to se mi teď často stává).

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Navazování linií na body

Příspěvek od honzah » 07 pro 2015 17:25

Dobrý den,
v Geusu existuje funkce v menu - Pomůcky - Nastavit datový bod. Funkci lze vyvolat také klávesou F11. V dialogu funkce je možné zadat souřadnice nebo číslo bodu a lze to použít např. pro spojování linií podle čísel bodů. Po stisku tlačítka "Nastavit bod" se funkce zachová, jako by kurzor myši byl stisknut přesně nad bodem o zadaných souřadnicích. Tedy pokud bude dostatečně vyzvětšovaný pohled, tak se např. linie bude kreslit přesně po zadaných bodech. Bohužel v případě duplicity bodů se linie naváže na první nalezený bod. Výhodou této funkce je, že ji lze použít v kterékoliv funkci.
Zkusím upravit program tak, aby při vstupu "zadáním čísla bodu" došlo k navázání na zadané číslo i v případě duplicitních bodů.
Jan Houška - programátor

Odpovědět