Automatické vytvoření legendy

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
PetrD
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2013 17:53

Automatické vytvoření legendy

Příspěvek od PetrD » 01 říj 2014 07:23

Dobrý den,
při práci v programu AUTOCAD jsem narazil na velmi užitečnou funkci, která by mi velmi pomohla i v programu GEUS, který využívám při své práci primárně. Je to funkce, kdy se stiskem jednoho tlačítka vytvoří legenda ze všech objektů (prvků) obsaženém ve výkrese, například při vyhotovování polohopisu a výškopisu. Nemůže pak dojít k tomu, že nějaký prvek zapomenu do legendy uvést. Je to asi jediná věc, která mi v programu chybí, jinak jsem velmi spokojen s úrovní programu i jeho "uživatelské přívětivosti". Prosím o odpověď, zda uvažujete o zařazení podobné funkce i do programu Geus. Děkuji.
Darmovzal Petr

Uživatelský avatar
honzah
Technická podpora
Příspěvky: 89
Registrován: 20 čer 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické vytvoření legendy

Příspěvek od honzah » 02 říj 2014 15:11

Dobrý den,
neznám funkci vytvoření legendy v programu AUTOCAD, ale podle mne je pro vytvoření legendy nutné znát význam prvku ve výkresu.
Geus ale takto orientovaný není s výjimkou prvků ISKN, kde význam prvku je dán jeho kódem PPD. Ty se ale nepoužívají v případě zakázek typu "tachymetry" kde se nejčastěji legenda vytváří.

Pro značky si dovedu představit vytvoření legendy způsobem, že se projedou všechny značky ve výkrese a z nich se vygeneruje blok kde bude příslušná značka a její popis. Do legendy bych neřešil případy výskytu stejné značky obsažené ve výkrese vícekrát různou bavou.

Linie: Zde mne napadá projít všechny linie z hlediska kombinací barvy, typu čáry a tloušťky čáry. Význam nalezeného prvku se pak pokusit najít v definicích stylů připojených k výkresu. Přijde mi to dost náročné a výsledek nemusí být jednoznačný, protože podle mne do legendy nemohu uvažovat vrstvu a ta může být určující pro význam prvku. Další řešení je nehledat ve stylech a k nalezeným kombinacím linií vypsat do popisu legendy například otazník. To mi ale nepřijde moc šikovné. Podle mne by totiž výsledkem bylo v legendě velké množství různých typů nepopsaných čar, z nichž by většinu uživatel stejně ručně odmazával.

Texty: Stejná problematika jako u linií jen by se testovaly kombinace vlastností pro texty. Opět by byla otázka které vlastnosti uvažovat zda např. font a velikost textu.

Navrhuji doplnit funkci vytvoření jednoduché legendy pouze pro značky. Ostatní typy prvků by si uživatel do legendy doplnil ručně. Časem by se na základě připomínek uživatelů funkce případně rozšířila.
Dejte mi prosím vědět zda to takto postačí, nebo zda jse měl na mysli nějaké jiné řešení, které mne nenapadlo.
Jan Houška - programátor

PetrD
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2013 17:53

Re: Automatické vytvoření legendy

Příspěvek od PetrD » 03 říj 2014 09:39

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Pro výkres polohopisu a výškopisu máme vytvořen vlastní styl ( a i jiní geodeti mají vytvořen svůj vlastní styl), ve kterém máme k jednotlivým vrstvám přiřazenu barvu a styl čar atd. Zcela by nám vyhovovalo, kdyby funkce prošla celý výkres a vybrala všechny typy čar ( dle druhu a barvy), dále pak všechny značky ( opět dle druhu a barvy), dále pak texty ( dle velikosti, druhu fontu písma a barvy ) a vytvotřila z nich blok. Samotné popisy v legendě by si každý mohl popřípadě zeditoval sám ručně dle potřeby. Toto by bylo zcela dostačující. Pokud budete mít zájem, můžeme Vám na email zaslat námi vytvořený styl pro vyhotovení polohopisu a výškopisu.
S pozdravem Darmovzal

xkminekm
Příspěvky: 95
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické vytvoření legendy

Příspěvek od xkminekm » 03 říj 2014 13:33

Dobrý den,
každý styl má zaškrtnuto, jaké vlastnosti nastavuje a má i své jméno.
Nešlo by naopak vzít styl po stylu a zkontrolovat, zda existuje ve výkresu prvek s danými vlastnostmi? Pokud ano, tak by fce přidala do bloku položku podle typu prvku např s předřazeným popisem [zn] - jmeno stylu; [text] - jmeno stylu; [linie] - jmeno stylu?

Jako "ikona" nebo "ukázka" v legendě by byl první nalezený prvek s těmi vlastnostmi. Tzn, každý styl by se projel 3x pokaždé s jiným typem prvku (zn, text, linie)

Stále tu ale zůstává otázka "co všechno" z toho nastavení, jelikož ve stylu mohu nastavit i vztažný bod textu a to asi není podstatná vlastnost pro rozlišení. Dále pak vlastní typ značky často taky není důležitý - např. u kultur (i když ve stylu mám nastavenu nějakou svou oblíbenou kulturu) - ale vzhledem k tomu, že počtem stylů nejsem omezen, mohl bych si pro každou kulturu nadefinovat styl.

Tímto řešením bych nemusel procházet všechny prvky, neboť po prvním nálezu bych hledání ukončil, ale zase by se pro každý styl začínalo znova od začátku :-(

Asi by taková funkce byla na širší debatu - nikdy asi nebude úplně ideální pro každého a každý druh práce, ale určitě ulehčí vytváření legendy, ať už bude jakákoliv ...

Martin
Martin Kmínek

Odpovědět