VFK poskytované CUZK

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
Martin Stibor
Příspěvky: 5
Registrován: 29 led 2014 18:18

VFK poskytované CUZK

Příspěvek od Martin Stibor » 25 úno 2014 16:43

CUZK poskytuje výstup VFK-zdarma. Fantastik, ale co dál. Výkresy se opravdu načtou, i s čísly bodů a souřadnicemi.
A co dál. Vše je v oblasti K.Ú. Ale to je velké. Proto si potřebuji tento výkres ořezat a na velikost A3. A Geus zkolabuje.
Parametry počítače mám nadstandardní.
Opravdu, Geus šlape, jak má! Blahopřeji ajťákům.
A ještě jeden dotaz: bude Geus pod Macintosh???
Děkuji Stibor

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od xkminekm » 26 úno 2014 08:15

Dobrý den,
tuto operaci provádím několikrát týdně, ale že by GEUS zkolaboval, to se mi již dlouho nestalo.
Teď jsem zkušebně ořezal nevelké k.ú. - cca 30tis prvků a operace se provedla za asi minutu. Větší území v řádu statisíců prvků ale ořezávám za nějakých 3-5min.
V této době to opravdu vypadá, že program vytuhl, ale pokud počkám dost dlouho, tak se to provede. Ano, v minulosti se mi párkrát stalo, že jsem GEUS musel sestřelit, ale dnes už neumím říci, zda to náhodou nebylo jen mou netrpělivostí.

Pokud byste nepotřeboval nutně body a vnitřní kresbu, tak lze využít soubory s hranicemi a parcelními čísly pro INSPIRE - tam je těch prvků mnohem méně a ořezání trvá zlomek času.

Na otázku ohledně jiné platformy než Windows - já se zajímal o Linux - mi bylo v minulosti odpovězeno, že je GEUS příliš navázán na knihovny Windows, že takový přechod není reálný :-( to mne samotného mrzí - je to jediný důvod proč musím mít v práci Windows ...
Zajímal jsem se i o možnost "ne-emulace" Windows pod Linuxem pomocí Wine, ale nepodařilo se mi rozchodit HW klíč - to se mi nepodařilo ani na virtualizovaných Win XP pod VirtualBoxem :-(
O ostatních geodetických systémech mi není známo, jak jsou na tom s případnou multiplatformností :-( ale nějaký posun by potěšil ... ;-)

Martin
Martin Kmínek

honzak
Příspěvky: 24
Registrován: 23 čer 2011 19:17

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od honzak » 27 úno 2014 12:38

Pane Stibore, Váš příspěvek je dosti nejasný. Nelze dobře rozeznat zda jde o ironii, nebo zda to myslíte vážně a co Vás vlastně trápí. Nač potřebujete ořezávat výkres na formát A3? Plotbox si pro tisk kresbu ořeže sám v jakémkoliv rozměru bez ohledu na vybavenost počítače. Pokud z nějakého důvodu mažete ve větším rozsahu prvky kresby, přibližně do verze 12 nebylo možno operaci přerušit a nedala se uspěchat. Počítač vypadal jako by zatuhnul, ale pracoval dál, jen to nebylo vidět. Od verze 13 probíhá (při standardním počítači) tato úloha v "reálném čase", čili - jak je uvedeno p.Kmínkem - cca 1 minutu. Míval GEUS potíže s přerušením běžícího programu (rozsáhlé mazání, načítání velké mapy z internetu, rozsáhlá transformace..), počítač Escape ignoroval. Dnes jsou jednotlivé úlohy doplňovány o možnost přerušení nebo ukončení bez dokončení.
Technická podpora Vám k příspěvku moc neřekne, protože je takový netechnický: Proč si necháváte posílat celý katastr, když máte možnost požádat o libovolný výřez? Jakou verzi GEUSu vlastníte? Jaké jsou parametry Vašeho nadstandardního počítače? Atd. včetně případného zaslání "zlobícího" souboru.
Jan Krones

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od xkminekm » 27 úno 2014 12:44

Dobrý den,
jde o situaci, kdy si pan Stibor nenechává VFK posílat, ale stahuje si SGI ze stránky services.cuzk.cz - a tam jsou data SGI po celých katastrálních územích (nebo KP, ale to už je hardcore).

A ořezání je dobré např.
- při změně měřítka (nikoliv zoom) - u celého takového výkresu pak ZASE dlouho trvá, než se změní velikost všem textům - hlavně asi číslům bodů
- zoomování s takovým množstvím prvků také není plynulé

Martin
Martin Kmínek

honzak
Příspěvky: 24
Registrován: 23 čer 2011 19:17

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od honzak » 27 úno 2014 18:31

Vyzkoušel jsem, pane Kmínku, ořezat z území o 93000 prvků 51000 prvků. GEUS17 - 3,5 minuty, GEUS18 - 5 minut (šlo o stejné území s výmazem bodů z databáze). Ze zbytku jsem ořezal 25000 prvků za 35 vteřin. Možnost s celým kú staženým z cúzk jsem z původního příspěvku nevyčetl a ani mě nenapadla, protože jsem ji zatím nepotřeboval a tudíž jsem ji ještě nepoužil. Pokud mi pošlou zbytečně velký výřez, ořezávám ho z praktických důvodů taky, ale nikdy mi to nespadlo, ani ořezání dlouho netrvalo. Mám zkušenost, že udělat několik menších výřezů je rychlejší, než jeden velký. Protože jde o novou věc, formuloval bych asi příspěvek jako dotaz na techniky GEUSu, jestli vzhledem k poskytování podkladů z celých katastrálních území neuvažují o doplnění programu GEUS o možnost vymazání všech prvků vně uzavřeného polygonu. Protože ale poskytování údajů dálkově ze serveru cúzk je teprve v plenkách a uvažuje se o jeho spuštění až někdy v září, a nikdo neví, jak bude vlastně vypadat, je tento námět asi předčasný.
Jan Krones

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od xkminekm » 28 úno 2014 08:04

Ořezání výkresu polygonem jde dokonce dvěma způsoby!!!
jeden je napřímo, druhý dvou(více)kolově ...

Ale jelikož píšete, že jste výkres ořezal, tak moc nechápu, kam by směřoval požadavek na techniky ... :-( Ořez již při načítání VFK do DB?

Ten dvoukolový postup je:
Napřed vyberu polygonem jeho "vnitřek", pak si zatrhnu v Hromadném výběru políčko "Inverzní výběr" a zmáčknu dole tlačítko "Celý výkres" - tím se mi provede inverze výběru a tudíž mám označené vše vně polygonu a to už můžu mazat.

Nevidím do algoritmů - a kdybych viděl, možná bych tomu stejně nerozuměl - ale řekl bych, že tento způsob je i rychlejší než funkce ořezání. Vybrané prvky se budou z výkresu mazat podle nějakého svého identifikátoru, kdežto při ořezávání se musí VŠECHNY prvky výkresu "porovnávat" s průběhem polygonu -> alespoň tak já chápu tyto funkce.

Martin
Martin Kmínek

cema
Příspěvky: 58
Registrován: 01 čer 2012 07:18

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od cema » 28 úno 2014 09:48

No co se týká ořezávání a obecně mazání prvků z výkresu, mohl by se Geus v rychlosti inspirovat Microstationem :-). Není vyjímkou, že při ořezání celého většího k.ú. je doba mazání 5 min. Každopádně nejrychlejší varianta (už to jinak ani nedělám), je založit čistý výkres, referenčně připojit soubor s daty a označený požadovaný výřez si jednoduše do nového výkresu zkopírovat. Cca 15 vteřin :-)

P. Jordák

honzak
Příspěvky: 24
Registrován: 23 čer 2011 19:17

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od honzak » 28 úno 2014 13:30

Další cesta by byla vybrání prvků do bloku a přenesení bloku do nového výkresu. Váš způsob je rychlejší.
Jan Krones

JardaK

Re: VFK poskytované CUZK

Příspěvek od JardaK » 28 úno 2014 13:47

Dobrý den,
pravděpodobně nejsnadněji a nejrychleji se tento problém dá vyřešit způsobem, který popsal pan Jordák, tedy zkopírování prvků z referenčního souboru v požadovaném výřezu.
Práce s grafickými daty je obecně velmi náročná na operační paměť. Způsob práce, který popisuje pan Stibor, předpokládá minimální kapacitu operační paměti 8 GB, lépe však 16 GB samozřejmě při 64bitovým operačním systému, což ovšem v dnešní době není nic mimořádného u standardních PC. Pokud však takovou kapacitou operační paměti počítač nedisponuje, tak ani v tomto případě program GEUS "nezkolabuje". Pouze postupně odkládá "kusy" paměti na pevný disk. A protože je pevný disk pomalejší než operační paměť o několik řádů, může se zdát, že program "ztuhnul". Toto řešení je ale naprosto běžné - standardní, zde není důvod k nějakému blahopřání.
V dohledné době se neuvažuje o jiné platformě pro program GEUS než je Windows.
Jaroslav Krulík - technická podpora programu GEUS.

Odpovědět