Harwarový klíč ve virtualizovaném OS

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Harwarový klíč ve virtualizovaném OS

Příspěvek od xkminekm » 05 lis 2013 09:28

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s provozováním Geusu ve virtualizovaném OS. Konkrétně jde o detekci HW klíče v tomto virtualizovaném OS. Vím, že klíč v paralelním portu mi fungovat asi nebude (nebo by to vyžadovalo zásahy, na které nemám), ale než jej za peníze vyměním za USB verzi, chtěl bych vědět, že to bude k něčemu.

Přemýšlím o virtualizaci Win XP pod Linuxem v nástroji VirtualBox - Windows používám výhradně kvůli Geusu a o tomto řešení přemýšlím v důsledku ukončení podpory na jaře 2014.
Ve Wine se mi paralelní HW klíč také nepodařilo rozchodit :-(

Děkuji za jakékoliv rady, které by vedly k úspěšnému vyřešení!!!

Martin

PS: nebo zda by nebylo možné HW klíč opustit (na straně tvůrců programu) a nahradit jej třeba webovou online autorizací - to by pak asi fungovalo i pod Wine i ve virtuálním stroji. MK
Martin Kmínek

JardaK

Re: Harwarový klíč ve virtualizovaném OS

Příspěvek od JardaK » 13 lis 2013 09:26

Dobrý den,

zkoušel jsem spustit ve virtualizovaných Windows XP (Windows XP mode - Windows Virtual PC) spuštěných z Windows 7 Professional spustit program GEUS verze 13.0, které na Windows 7 neběží a program nahlásil nenalezení hardwarového klíče. Stejná situace nastala i po pokusu spustit program GEUS 17.0 (ten již ve Windows 7 běží). Použitý hardwarový klíč při tomto testu byl typ USB. Ovladače pro hardwarový klíč jsou v systému virtualizovaných Windows XP nainstalovány, tedy není to problém ovladačů, ale spíše to vypadá na problém komunikace virtualizovaných Windows XP s hardwarovým klíčem.

Paralelní hardwarový klíč je možné použít (samozřejmě musí být nainstalované ovladače) pouze v případě, kdy má systém Windows přístup k paralelnímu portu přímo na základní desce. Tedy tento port musí být přímo součástí základní desky (takové základní desky se stále prodávají). Nelze tedy použít např. nějakou přechodku USB-LPT ani nelze použít rozšíření o paralelní port prostřednictvím PCI karty. Existuje ovšem "řešení" pro notebooky, které mají Express Card slot. Je to adaptér od firmy Axago (ExpressCard to 1-Port Parallel Adapter), který v systému vytvoří tzv. true parallel port a k tomuto adaptéru je možné připojit paralelní klíč. Program Geus jej takto "najde" (samozřejmostí jsou opět nainstalované ovladače pro hardwarový klíč). Toto řešení mám vyzkoušené ve Windows 7 (a nižší), ve Windows 8 ovšem nastává opět "nějaká" chyba v komunikaci ačkoliv systém Windows 8 ten paralelní port identifikoval.

Nahrazení hardwarové ochrany programů GEUS / Geometr nějakou softwarovou ochranou zatím v nejbližší době v plánu není.

S pozdravem
Jaroslav Krulík

xkminekm
Příspěvky: 94
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Harwarový klíč ve virtualizovaném OS

Příspěvek od xkminekm » 13 lis 2013 15:36

Děkuji za odpověď,
PC má svůj paralelní port na desce, ale podle vypsaných poznatků je to asi jedno, když to nefunguje ani s USB verzí :-(

Martin
Martin Kmínek

Odpovědět