export vkm

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

export vkm

Příspěvek od geoport » 12 úno 2013 08:59

Naše firma se zabývá zpracováváním KPÚ. Protože Geus je primárně určen k zpracování GP, museli jsme pro výsledný formát VFK zvolit postupné řešení. Nejdříve vytvoříme novou mapu ve formátu VKM a tu potom spojujeme v Prolandu s s SPI nového uspořádání. Tato metoda je sice komplikovaná, ale nám se osvědčila. Až do včerejška , kdy nám KÚ v Opavě poslal report o importu nové DKM a zjistil nesoulad ve výměrách SPIxSGI. Metrové chyby jsme nikdy neřešili (nějaké zaokrouhlení). Teď ale vyskočila chyba 3m2 na parcele ovýměře cca 5000 m2. Hledali jsme příčinu a narazili jsme na záhadu. Výměra určená v projektovaném výkrese určeném pro export VKM se lišila(právě o zmiňované 3 m2) od výměry určené ve výkresu vzniklém z importu VKM. Aby toho nebylo málo, lomové body obvodu parcely mají totožné souřadnice. Při načtení txt těchto bodů do jiného Geusu a jejich propojení ve výkresu dostaneme stejnou výměru, jako po importu VKM. Zajímavé je, že doposud (není to naše první KPÚ) k ničemu takovému nedošlo. Nevíte v čem může být problém?
Děkuji za odpověď Radomír Říčný Geoport s.r.o. Opava

pracujeme ve verzi 17.0.3. sestavení 94

JardaK

Re: export vkm

Příspěvek od JardaK » 14 úno 2013 10:27

Dobrý den,
Váš dotaz jsem poslal programátorovi.

S pozdravem
Jaroslav Krulík - technická podpora GEUS ware s.r.o.

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: export vkm

Příspěvek od geoport » 02 dub 2013 07:25

Komu předal dotaz programátor? :-)
Marně čekám na odpověď.
S pozdravem R.Říčný

JardaK

Re: export vkm

Příspěvek od JardaK » 17 kvě 2013 10:12

Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou reakci. Programátor mi na to neodpověděl, tak se pokusím o možné vysvětlení. Příčinou tohoto rozdílu by mohly být nezaokrouhlené souřadnice lomových bodů zmiňované parcely. Program GEUS totiž ukládá do seznamu souřadnic bodů všechny vypočtené body na plný počet desetinný míst pokud není v "Nastavení prostředí" na záložce "1.Seznam" v sekci "Obecná nastavení seznamu" zaškrtnuta volba "Zaokrouhlovat YXZ při ukládání do seznamu na nastavený počet desetinných míst (nastaveny by měly být 2 desetinná místa - cm). V editoru seznamu souřadnic je pak v menu - "Nástroje" - funkce "Kontrola zaokrouhlení YXZ celého seznamu" a touto funkcí lze všechny nezaokrouhlené souřadnice bodů zaokrouhlit. Pokud ani to nebylo provedeno, pak je ještě poslední "ochrana" v "Nastavení prostředí" na záložce "Úlohy" v sekci "Výpočet výměr" zaškrtnutí volby "Zaokrouhlení YX před výpočtem". Všechna tato nastavení mají za úkol docílit takových výsledků ve výpočtu výměr, aby se tyto výsledky nelišily od výpočtů na katastru o více než 1 m2 (chyba ze zaokrouhlení).
Pokud by snad toto nebylo vysvětlením Vašeho problému, pošlete mi, prosím, zmíněný VKM soubor, seznam souřadnic Vašich bodů a předpis výpočtu výměry a já se pokusím najít, v čem by mohl problém spočívat.
Jaroslav Krulík - GEUS ware s.r.o. - krulik@geus.cz

Odpovědět