Odstranění bodů VB z kresby

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
xkminekm
Příspěvky: 95
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Odstranění bodů VB z kresby

Příspěvek od xkminekm » 18 led 2012 08:25

Dobrý den,
řeším otázku, jak co nejelegantněji vyřešit odstranění bodů VB z kresby v DKM/KMD? Kresba se plní VB na všelijaké sítě a po načtení výkresu je v něm spousta "nepotřebných bodů".
Body které jsou výlučně na VB problém nejsou - vybral bych linie VB a přes CTRL+W bych je vybral a smazal nebo přesunul do vypnuté vrstvy. Potíž mi ale dělají body na hranicích, přes které to VB jde.

V tuhle chvíli postup vidím následovně:
- vybrat body na hranicích a přesunout je do nějaké jiné vrstvy a tu vypnout
- vybrat linie VB a na nich body a odstranit / přesunout (body hranic jsou vypnuté, proto se již nevyberou / neodstraní)
- body hranic vrátit do vrstvy 18

S výběrem hranic je ale taky potíž - je třeba postupně uvažovat všechny vrstvy s různými hranicemi - HPS, HVK, KatUz, Obecní, atd.


Nedělám (nepřemýšlím) příliš složitě? Nemáte někdo jednodušší postup?

Díky,
M.

Uživatelský avatar
hustey
Příspěvky: 12
Registrován: 15 čer 2011 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění bodů VB z kresby

Příspěvek od hustey » 24 led 2012 09:50

Ahoj Martine,
postup, který uvádíš je asi optimální. Na druhou stranu mi není jasné proč to všechno děláš, k čemu ten výsledek slouží, co v něm všechno má být ? Náčrt ZPMZ nebo grafické znázornění GP to asi nebude. Ještě mě napadá, že body na VB budou mít jedno ZPMZ, takže pokud vybereš body jen body s tímto ZPMZ, můžeš je odstranit. Ale pochybuji, že by tě tento postup nenapadl :-) ... neznám podrobnosti.

Všem hezký den. Jirka J.
Jiří JINDŘICH
Geodézie Sever spol. s r.o., http://www.geodeziesever.cz

xkminekm
Příspěvky: 95
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění bodů VB z kresby

Příspěvek od xkminekm » 24 led 2012 10:54

Ahoj Jirko,
prostě se mi s takovým obrázkem špatně pracuje - pokud chci výtisk použít jako grafický podklad pro měření nějakého GP, tak tyto body tam prostě překáží a k ničemu je nemohu použít (zpravidla).
Výběr pomocí ZPMZ samozřejmě funguje, ale dle mého názoru to může být rychlejší jen v případě, že to břemeno je jedno nebo dvě. V intravilánech (měst) se ale ulice plní všelijakými různými a na sebe navazujícími a křížícími se VB a pak to všechno zkoumat je myslím již pracnější :-/

Přemýšlím nad funkcí pro výběr bodů na vybraných liniích, která by uměla již vybrané body odečítat - vybrat body na liniích VB a od tohoto výběru odečíst body na následně vybraných liniích hranic - to je ale zase stejný problém s výběrem různých typů hranic. %% odečítání výběru bodů na vybraných prvcích bych uměl použít i jinde :-) %%
To by zase možná vyřešila funkce více-podmínkového výběru: např. vyber linie ve vrstvách 2,3,4,5,10,48 s typem čáry 0,5,11 a toto všechno, kdyby šlo uložit (ukládání předpisu výběru už se řešilo) tak bych mohl mít definované vybrání všech hranic :-)

To jsem se zase zamyslel ...

M.
Martin Kmínek

Uživatelský avatar
hustey
Příspěvky: 12
Registrován: 15 čer 2011 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění bodů VB z kresby

Příspěvek od hustey » 24 led 2012 11:12

Aha, už ti rozumím. Chápal jsem to tak, že chceš mazat body na novém VB v geometrickém plánu. V tom případě mě napadá následující :

1. smazat line VB
2. použít fci Pomůcky - Kontroly - záložka body - Body bez navázaných prvků (fce vybere všechny body bez navázaných prvků)
3. smazat body

Problém je pouze v tom, že si mažeš i body budoucnosti. Ty však se dají celkem jednoduše ze seznamu zase obnovit, za předpokladu, že u nich máš popis BUDOUCNOST.
Jiří JINDŘICH
Geodézie Sever spol. s r.o., http://www.geodeziesever.cz

xkminekm
Příspěvky: 95
Registrován: 15 čer 2011 13:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění bodů VB z kresby

Příspěvek od xkminekm » 24 led 2012 11:36

no vida, to je dobré :-) výběr linií VB lze provést rychle ...
body budoucnosti se přes popis vrátí v případě potřeby snadno ...
----
škoda ale je, že to nefunguje nad referenčním výkresem :-(

zpravidla (??výhradně??) pracuji v DKM/KMD nad mapou připojenou referenčně ...
abych se těch bodů zbavil v mém výkrese, použil jsem následující postup:
- otevřít mapu
- smazat VB, vybrat body bez návazností
- označit vybrané body v SS
- vrátit se do mého výkresu
- vybrat ve výkrese body označené v SS a ty buď smazat nebo přesunout do vypnuté vrstvy (pokud jsem je smazal ze SS již pomocí výkresu s mapou, tak mi stále v mém výkrese zůstávají)


Děkuji, Jirko, za nakopnutí - to je určitě mnohem rychlejší, než postupné výběry ...

M.
Martin Kmínek

Odpovědět