Klávesové zkratky

Obecné dotazy...
Odpovědět
dave.matejka
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2018 13:45

Klávesové zkratky

Příspěvek od dave.matejka » 06 pro 2018 13:31

Dobrý den,

neplánujete zavést do Geusu možnost vytváření maker, popřípadě uživatelsky nastavitelných zkratek? Např. jak je tomu v Microstationu.

Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 54
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od martin » 06 pro 2018 17:12

Předpokládám, že máte na mysli hlavně grafickou část programu. Tam jsme o možnosti tvorby jednoduchých maker uvažovali, ale zatím to ztroskotalo na tom, že pořád byly nějaké důležitější úkoly. I ze strany uživatelů je toto první dotaz tohoto druhu a tedy na tuto funkčnost programu nebyl žádný "tlak" ... :-)
Ze stejného důvodu nás zatím ani nenapadlo vytvářet možnost uživatelské definice klávesových zkratek, i když tato funkčnost by byla pravděpodobně na programování značně snazší, než přímá tvorba maker. Zařadíme tedy do seznamu požadavků, aby GEUS uměl uživatelský předefinovat klávesové zkratky - předpokládám, že by to neměl být velký problém to do programu doplnit.

Děkujeme za dobrý nápad a těšíme se na další spolupráci.

cema
Příspěvky: 55
Registrován: 01 čer 2012 07:18

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od cema » 04 led 2020 07:46

Dobrý den, uživatelské zkratky by byly fajn, ale pokud by se podařilo integrovat nějaký základní programovací jazyk pro makra, bylo by to opravdu skvělé.

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od Korger » 04 led 2020 11:19

Dobrý den. Taky bych se přimlouval za možnost definovat klávesové zkratky. Pro práci v grafice je to velká pomoc, hlavně jde o zautomatizování práce. Zatím jsem se to snažil obejít definováním stylů, ale tabulka seznamu stylů je poměrně omezená. Přivítal bych taky možnost zobrazení malého okna s grafikou a malým zobrazením rámečku, kde se zrovna v kresbě nacházím. Velká momoc je lupa, horší je, že nemá ovládací prvky a v případě otevřených dalších oken je lupa prostě natvrdo překryje a není nic jiného vidět. Pak jedině používat 3 monitory.
Ale aspoň takto moc díky za to, že se zabýváte návrhy uživatelů. Myslím, že je to velká přidaná hodnota progarmi Geus a posouvá to program k uživatelsky přívětivému prostřední.

Korger

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 54
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od martin » 08 led 2020 16:11

Děkujeme moc za názor a zpětnou uživatelskou vazbu. Předpokládám, že "klávesovými zkratkami" máte na mysli spíše definovaní maker, než možnost prostého předefinování klávesových zkratek, které již v programu GEUS existují.
Zařadím tedy možnost tvorby maker do aktivního seznamu požadavků a pokusíme se tomu ve volných chvílích trochu věnovat. Třeba dostanu nějaký nápad a naprogramování nebude až tak složité, jak se mi to zatím na první pohled jeví. Chápeme, že pro mnoho uživatelů by to bylo velkým přínosem.
V této chvíli jsou však programátorské kapacity spíše přetížené, protože usilovně pracujeme na výměnném formátu pro DTM (digitální technickou mapu), jejíž správa by časem měla "spadnout" pod ČÚZK.
Reakci na požadavek na "přehledku kresby" a na chování okna lupy nechám kolegovi Houškovi, který do této části programu "vidí" více.

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od Korger » 08 led 2020 18:17

Dobrý den. Vracím se k poznámce: "Předpokládám, že "klávesovými zkratkami" máte na mysli spíše definovaní maker, než možnost prostého předefinování klávesových zkratek, které již v programu GEUS existují. " Podle vyjádření Krulíka z 2011 nelze definovat vlastní klávesové zkratky a hledáním v nápovědě programu jsem nic nenašel. Jak to tedy je?
Korger
Přílohy
Poznámka 2020-01-08 181554.png
Poznámka 2020-01-08 181554.png (17.54 KiB) Zobrazeno 12191 x

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 54
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od martin » 09 led 2020 10:39

Funkce, které jsou dostupné přes menu mají v mnohých případech přiřazené klávesové zkratky. Tyto zkratky nelze ze strany uživatele zatím měnit. Ovšem doplnit program o možnost, kdy by si tyto již existující klávesové zkratky mohl uživatel změnit na jinou kombinaci kláves (např. "Editace a práce se seznamem" z Ctrl+Q na Ctrl+S), by až tak složité nebylo.
Předpokládám, že by se to definovalo přes speciální textový soubor, který by se při startu programu načetl a podle něj by se již existující klávesové zkratky předefinovaly na jiné kombinace kláves.
To je ovšem pouhá změna již existujících klávesových zkratek. Pod slovním spojením "nadefinovaní vlastních klávesových zkratek" spíše tuším vytváření nových klávesových zkratek pro funkce, které ještě klávesové zkratky nemají, případně vytvářet kombinace těchto funkcí, jako například umístit bod a tímto bodem rovnou vést rovnoběžku k nějaké linii. To by již znamenalo vytvářet makra a pro ně vlastně vytvořit nějaký "programovací jazyk".
Tedy pokud máte na mysli opravdu jen a jen předefinování kombinací kláves použitých v již existujících klávesových zkratkách, mohu se na to v celkem dohledné době podívat a zkusit zda by moje myšlenka na předefinování byla opravdu tak "snadná", jak se mi v této chvíli zdá ... ;-)

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od Korger » 09 led 2020 21:14

Myslím si, že změna stávajících klávesových zkratek na jiné zkratky nemá moc význam. To by spíš pomohla ta makra. Dalo by se to řešit stávjící funkcí předdefinování stylů, . Myslím, že by se klávesové zkratky daly řešit přes definování stylů s tím, že vyvolání stylu, které mimo vrstvy, barvy apod. umožňují přiřadit i funkci. Ty by bylo možné nastavit na nějakou klávesu. V zasílaném příkladu se při použití definovaných stylů na něj musí v saznamu stylů kliknou, ale pokud by se funkce vyvolala jinak, třeba tou klávesovou zkratkou, bylo by to lepší. V uvedených stylech mi chybí například možnost spojení funkce kreslení linie a zároveň kreslení cyklické značky plotu nebo kreslení parcelního čísla a zároveň značky budovy, zahrady a pod.
Co už s tématem nesouvisí: Osobně mě ale nejvíc zdržuje, když se ve výkresu DSPS musí jednotlivě posouvat body z míst, kde jsou překryté čarami a apod. Škoda, že Geus nemá možnost potlačit kresbu na úkor čísla a výšky bodu. Tzn. číslo bodu by mělo definované okolí, kde bylo docházelo k automatickému potlačení kresby (třeba zesvětlením).
Přílohy
Poznámka 2020-01-09 205612.png
Poznámka 2020-01-09 205612.png (511.88 KiB) Zobrazeno 12185 x

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 54
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesové zkratky

Příspěvek od martin » 10 led 2020 13:59

Ano, právě to spojení několika funkcí dohromady by se muselo řešit něčím, co by v zásadě už byla makra. Jak jsem psal výše, tak jsem se tím kdysi trochu zabýval, ale pro jiné úkoly s vyšší prioritou to nakonec usnulo úplně. Zkusím tento úkol "probudit" a pokusím najít čas na nějaké "výzkumy" v tomto ohledu.
V zásadě to samé platí i o ochranném okolí textů. Uživatelé se v zásadě smířili s tím, že to GEUS neumí a proto diskuse v této oblasti usnula již před mnoha lety. Od té doby se však razantně zvýšil výkon počítačů a dostupná paměť a je tedy možné, že by již nebyl tak velký problém to vyřešit. Zásadní změnou v této oblasti je i to, že pro výstup se již téměř nepoužívají perové plotery, ale v zásadě už jen rastrové, bude tedy možné k problému přistoupit i trochu jiným způsobem. Tedy i tento nápad / požadavek zařadím mezi aktivní požadavky a uvidíme, zda na to v dohledné době najdeme nějaké kapacity - určitě by to pro uživatele byl nemalý přínos.

Těšíme se na další spolupráci!

Odpovědět