oprava výměry parcel s kvalitnějším určením lomových bodů

Vše k programu GEOMETR ve Windows verzi.
Odpovědět
geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

oprava výměry parcel s kvalitnějším určením lomových bodů

Příspěvek od geoport » 31 črc 2018 13:08

Dobrý den,
byl mi vrácen/nepotvrzen GP. Jedná se o GP na obvodu pozemkové úpravy, kde mmj. dochází ke zpřesněním KK lomových bodů. Při porovnání výměr parcely dosavadního a nového stavu byla překročena povolená odchylka. Problém je v tom, že Geometr toto překročení nezaznamenal. Důvodem je to, že Geometr vyhodnocuje odchylku dle dosavadního/platného stavu. Tam byla výměra určena s nejhůře určeným lomovým bodem KK 8. Vlivem zpřesnění některých lomových bodů v novém stavu, je nejhůře určený bod KK 7, tedy přísnější kritérium pro povolenou odchylku. Dle názoru katastrálního pracoviště (i mého), by měla být povolená odchylka stanovena dle nového určení výměry a takto s ní dále nakládáno. V mém případě měla být navržena oprava výměry dle bodu č- 14.9 přílohy katastrální vyhlášky č. 375/2013 Sb. Je zajímavé, že v kvantu GP na obvodu pozemkových úprav, které jsem doposud vyhotovil, ještě k tomuto případu nedošlo (nebo má KP nové kontrolní mechanismy, které tuto chybu odhalily až nyní). V každém případě to ale chyba je.
Konkrétně:
p.č. dosavadní výměra KK nová výměra KK
157/1 94 m2 8 73 m2 7
Výměra však nebyla opravena a zůstala 94.
Při výpočtu výměry v dosavadním/platném stavu je výměra 73 m2, což nepřekračuje odchylku pro nejhůře určený lomový bod KK 8.
Co s tím? Dá se nanutit oprava dle nového stavu, ale nepřipadá mi to jako systémové řešení (zvláště při rozsáhlých GP)

Děkuji za radu

Radomír Říčný

Uživatelský avatar
petr
Technická podpora
Příspěvky: 38
Registrován: 20 čer 2011 15:11

Re: oprava výměry parcel s kvalitnějším určením lomových bodů

Příspěvek od petr » 31 črc 2018 19:50

Dobrý den,
kontrolu do programu doplním, pravděpodobně formou upozornění, protože ve vyhlášce je to nejasné.
Podle jakého § by se mělo podle KP opravovat? Početní odchylka skupiny dle bodu 14.6 totiž mezní odchylku vypočtenou dle bodu 14.9 nepřekračuje, tam se uplatní KK8 z původní parcely. Snad tedy 14.8, dojde k překročení mezní odchylky vyrovnávané parcely? Ale ta parcela se zase podle 14.6c) nevyrovnává?

Pokud máte nějaké stanovisko z kterého vyplývá důvod opravy, zašlete ho prosím na geometr@geus.cz

Děkuji
Petr Neužil, autor GEOMETR, GeusNET

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: oprava výměry parcel s kvalitnějším určením lomových bodů

Příspěvek od geoport » 17 zář 2018 17:07

Dobrý den,
to co jsem popsal výše platí i pro změnu KK4 na KK3. Takže se přikláním k názoru, že by se měla posuzovat odchylka obecně podle KK nového stavu.
U děliček se to tak děje, jde o parcely, u kterých dojde ke zpřesňování lomových bodů, případně opravám zákresu.
Radomír Říčný

Odpovědět