Problémy s provozem DOS verze GEUSu pod Windows XP

Odpovědět
admin
Site Admin
Příspěvky: 238
Registrován: 24 led 2011 13:53

Problémy s provozem DOS verze GEUSu pod Windows XP

Příspěvek od admin » 26 led 2011 17:10

---- odpověď č. 1: -----
Poměrně často se všude v souvislosti s operačním systémem Windows XP psalo o konci éry MS-DOSu. To je svým způsobem pravda, ale jak je to s GEUSem? Bude běhat pod Windows XP?

Zatím jsme bohužel neměli dost času na kompletní otestování GEUSu na různých typech hardware pod Windows XP, ale v zásadě lze říci, že GEUS pod Windows XP běhá. Týká se to jak verze "Professional", tak "Home".
Dle informací, které jsme nalezli na internetu se dokonce zdá, že by DOS aplikace měly mít pod Windows XP lepší podporu než pod Windows NT a 2000. Naše zkušenosti to celkem potvrzují. Na konfiguraci počítače s grafickou kartou "Trident" šla dokonce spustit grafická část programu v rozlišení 1280x1024. Ostatní grafické karty jsme zatím netestovali, jakmile se nám nějakou podaří otestovat, doplníme tyto informace.

Dle informací na internetu by dokonce mělo být možné provozovat pod Windows XP většinu DOS her. Pod Windows XP je jim dokonce možné zpřístupnit zvukovou kartu a vyšší VESA režimy grafické karty (ty využívá i GEUS). Vypadá to tak, že ohlášený konec podpory DOSu směřoval hlavně k tomu, že na Windows XP prostě nepoběží všechny DOS hry. Některé totiž natolik využívaly specifického přístupu k hardware, že by skutečně potřebovaly "restart do DOSu", který však naposledy umožňovaly Windows 98SE.

Ale nic není úplně dokonalé. Zatím jsme Windows XP testovali pouze na třech počítačích a shodou okolností vždy s grafickou kartou "GeForce 2 MX400". Na všech třech počítačích se projevila následující obecná chyba (nesouvisející s GEUSem): Pokud se přepnete do příkazové řádky v celoobrazovkovém režimu, najdete jakýkoliv velký textový soubor a pokusíte se ho vypsat příkazem operačního systému, např. TYPE VELKY.TXT, dojde k zamrznutí obnovování obrazovky. Co to znamená? Výpis souboru sice na obrazovce zmrzne, ale pokud po chvíli zadáte "naslepo" příkaz EXIT, okno příkazové řádky se opravdu zavře. Pokud stejný postup zopakujete při zobrazení příkazové řádky ve Windows okně, proběhne vše OK. GEUS se bohužel chová naprosto stejně: v celoobrazovkovém režimu zobrazování zamrzne, ale program lze stále ukončit stisknutím Alt+X, tedy samotný program není zamrzlý.

Přestože se blíží doba dokončení čisté Windows verze programu GEUS, docela by nás zajímali zkušenosti ostatních uživatelů s operačním systémem Windows XP na různém hardware, hlavně různých grafických kartách. Podle informací na internetu se totiž zdá, že s vyjímkou karet Matrox a ATI, by mělo jít provozovat DOS programy v grafickém režimu a vyšším rozlišení nez 640x480, už i v operačních sustémech Windows NT a 2000. Hlavně by nás tedy zajímali zkušenosti s GEUSem pod Windows XP s kartami Matrox nebo ATI.

Řešení problému ad odstavec 4:

Pokud se Vám vyskytne tato chyba, dejte nám prosím vědět. Zatím se přikláníme k názoru, že chyba souvisí spíše s driverem karty GeForce, než se samotnými Windows XP, přestože závada se vyskytla u všech dostupných driverů ke kartám GeForce 2 MX400. GEUS lze sice v takovém případě používat ve Windows okně, ale tam je nepříjemně pomalý.
Problém se pokoušíme obejít a snad se nám to podaří. Zjistili jsme totiž, že při "obejití" operačního systému přímým zápisem do video paměti, se chybu daří obejít a programy pak "nemrznou" ani v celobrazovkovém režimu. Brzy by tedy snad měla být k dispozici úprava programu GEUS 8.0, která bude umět popsanou chybu obejít.

Odpovědět