Průsečíky bodů a jejich souřadnice

Odpovědět
JardaK

Průsečíky bodů a jejich souřadnice

Příspěvek od JardaK » 25 kvě 2011 13:47

Při výpočtu průsečíků VB s katastrální hranicí v DKM se nám stává (poslední dobou čím dál častěji), že při načtení souřadnic z VFK na katastrálním úřadě neleží tyto průsečíky na hranici. Z katastru nám pak "vrací" tyto GP s textem: "opravte Y (popř. X) souř. bodu z .56 na .57" apod.

Jak se tomuto dá předejít? Zkoušeli jsme výpočet průsečíku přímo z grafiky, přes výpočetní menu, zkoušeli jsme dorovnání do přímky, ale vše se stejným výsledkem - souřadnice jiná, než jakou po nás chtěli na katastru.

S pozdravem Klára Vondráčková.

Tel.: 274 012 390
Re: Průsečíky bodů a jejich souřadnice od Martin Forejt z 24.8.2010 10:45:34
Jedná se pravděpodobně o "problém" zaokrouhlení. Zkráceně řečeno: Jedná se o základní vlastnost zobrazení reálných čísel v počítačích obecně. GEUS například spočte .564999999999999, což se zaokrouhlí na .56. ISKN spočte .565000000001, což se zaokrouhlí na .57 (každý systém může zpracovávat reálná čísla mírně odlišně, ovšem ve všech případech je zachovaná požadovaná přesnost a rozdíl vznikne až zaokrouhlením). Obě hodnoty jsou správné, tedy by z KÚ žádnou opravu požadovat neměli, protože žádným algoritmem nelze zajistit, aby všechny počítačové systémy, které existují, dávaly v tomto případě stejný výsledek, VŽDY bude docházet k rozdílům vlivem zaokrouhlení. Je to ZÁKLADNÍ vlastnost zpracování reálných čísel v počítači a každý programátor zpracovávající realná čísla by s tím měl počítat. V této chvíli nevím, zda na to programátor ISKN opravdu zapomněl, nebo se jedná o nějakou neznalost konkrétního úředníka. Pokusíme se dát dotaz přímo na kompetentní pracovníky KN a dáme vědět.
Re: Re: Průsečíky bodů a jejich souřadnice od Jaroslav Krulík z 26.8.2010 13:13:09
Nastavení prostředí - záložka 1.Seznam - "Zaokrouhlovat YXZ při ukládání do SS". Po zapnutí této funkce se budou souřadnice bodů ukládat na dvě desetinná místa (při takto nastaveném počtu desetinných míst) a následný kontrolní výpočet podle souřadnic zobrazených ve výpočetním protokolu bude stejný.

Odpovědět