GEUS - kubatura

Odpovědět
JardaK

GEUS - kubatura

Příspěvek od JardaK » 25 kvě 2011 13:37

Dobrý den, prosím o radu k výpočtu kubatury v programu Geus. Snažím se o výpočet kubatury u prohlubně trojúhelníkovou metodou, ale při výpočtech mi vycházejí nesmyslné cifry, kdy trojúhelník o ploše 17 m2 (a kdy kubatura má vyjít max ve stovkách m3) má kubaturu o velikosti cca 15 000 m3.
Prosím o radu, zda-li nemůže jít o chybu programu. Samozřejmě jsem schopen Vám poskytnout kresebný soubor společně se seznamem souřadnic. Prosím o odpověď i na můj pracovní e-mail - marek.novacek@okd.cz. Předem mnoho děkuji. Marek Nováček, Ostrava.
Re: GEUS - kubatura od Martin Kmínek z 4.3.2010 19:06:23
Dobrý den,
při výpočtu kubatury záleží na volbě srovnávací roviny. Objem trojbokých hranolů je pak vypočten jen k této rovině a nikoliv od výšky 0.
Možná je váš problém způsoben právě nesprávnou volbou této srovnávací roviny.

M.K.
Re: GEUS - kubatura od Jaroslav Krulík z 5.3.2010 08:50:28
Pan Kmínek má jednoznačně pravdu, problém bude nejspíše v nastavení srovnávací roviny.
Jinak program Geus není primárně určen k výpočtům objemu (i když ta funkce tam je).
Doporučuji k výpočtům objemu využít spíše program Atlas s modulem objem. Tento program totiž pracuje s digitálním modelem terénu a v těchto a podobných výpočtech (vrstevnice, řezy, objem) patří mezi absolutní špičku (i ve světovém srovnání). Cena programu : základ 29800,- Kč, modul řezy 21900,- Kč, modul objem 17800,- Kč při zpracování max. 100000 bodů. Při objednání kompletu je možná sleva. Užitná hodnota programu Atlas je ovšem nesrovnatelně vyšší - většina funkcí týkající vrstevnic, řezů a objemu je na pár (téměř doslova) kliknutí myší.

Odpovědět