Grafika: ořezání

Odpovědět
JardaK

Grafika: ořezání

Příspěvek od JardaK » 25 kvě 2011 11:36

Dobrý den,
chtěl bych upozornit na drobné potíže s jinak úžasnou funkcí ořezání.
Tuto funkci používám mimo jiné pro přerušení nové kresby při výpočtu průsečíků mimo DKM. Body si vypočtu oklikáním linií. Dále si vyberu novou linii na které je vypočten průsečík a zkusím ji ořezat malinkatým čtverečkem - všiml jsem si, že pokud se konec nově vzniklé čáry nachází dostatečně blízko bodu (průsečíku) sama se na něj naváže - v ideálním případě se naváží oba nově vzniklé konce.
Občas se ale stane, že:
1) na takto malý ořezávací obdélníček funkce nereaguje
2) druhý (ten neměněný - původní) konec jedné (zatím mi udělalo vždy jen u jedné) části se sám od sebe přesune do souřadni 0, 0

Není to kdovíjaký problém - u obou případů lze řešit umístěním většího ořezávacího obdélníku a pokračovat výběrem a navázáním vybraných linií na body.

M.K.
Re: Grafika: ořezání od Jan Houška z 10.6.2009 09:13:45
Pokud jsem Vás dobře pochopil tak potřebujete rozdělit dvě linie v místě vypočteného průsečíku a na ten je navázat.
Na to je vhodná funkce, kterou najdete v Pomůcky - Kontroly - záložka Topologie - tlačítko "Rozdělit křížící se objekty". V nastavení které prvky kontrolovat se nastaví - "pouze vybrané prvky". Ty příslušné linie nejdříve vyberete a pak spustíte funkci rozdělení linií, která tyto linie rozdělí a naváže na průsečík pokud existuje. S výhodou lze tuto funkci používat i na hromadné výběry. Na této záložce se nachází funkce pomocí kterých lze vytvořit topologicky čistou mapu.

Funkce ořezu je určena pro jiné účely a pracuje na základě určitých tolerancí a tím, že jste ji zadával nějaké limitní (velmi malé) hodnoty ořezového obdélníku tak algoritmus selhal. Tento stav v programu ošetříme a nedovolíme limitní zadání obdélníku.

Napadlo mne, že by se do úlohy průsečíku přímek doplnil přepínač kterým by se při výpočtu průsečíku automaticky zadané linie rozdělily a dotáhly na vypočtený průsečík.
Re: Grafika: ořezání od Martin Kmínek z 10.6.2009 16:17:18
děkuji mnohokrát za poučení - musím se přiznat že do menu Pomůcky často nezabrousím :) (s výjimkou iNETových superfunkcí)

To je přesně to co jsem měl na mysli a co jsem dělal složitě :(

Jen bych k tomu měl nápad na doplnění - pokud by šlo:
- v tuto chvíli funkce pravděpodobně nepracuje s referenčními výkresy - pokud mám přehledovou mapu s nějakou kresbou, tak kontrolou křížení s touto kresbou neodhalí (pokud se pletu, tak mne prosím opravte, ale zkoušel jsem) - pokud by tedy šla v místě křížení rozdělit alespoň linie v aktuálním výkrese (ta v ref jistě nepůjde)
A/NEBO
- při "navržení změn" uvažovat (pokud je to vůbec proveditelné) i linie hranic z přehledové mapy / ref výkresu - netuším jak je to s těmi kódy nebo identifikátory v případech mimo DKM

S tím rozdělením linií během výpočtu by to bylo báječné
- v případě linie z ref výkresu by se tato nepřerušila - v případě potřeby by se ony dvě části dokreslily ručně (nebo by se linie napřed z ref zkopírovala a rozdělila)
- v případě obou linií z aktivního výkresu by ve většině případů nevadilo ani přerušení hranice pokud druhá čára je VB

Odpovědět