Grafika: připojení jednobarevných rastrů WMS

Odpovědět
JardaK

Grafika: připojení jednobarevných rastrů WMS

Příspěvek od JardaK » 25 kvě 2011 11:35

Dobrý den,
jen se chci ujistit, že rozumím dobře.
Pro připojení jednobarevných rastrů mám nastavenou určitou "Předdefinovanou barvu 1". Při připojení CIT rastru se tato krásně nastaví, takže není potřeba s tím rastrem "nic" dělat. Při připojení rastru KM z WMS (také má jen jednu barvu) se nastavuje černá i přes nastavení barvy 1.

Domnívám se, že je to typem souboru - CIT neumí být vícebarevný a tak je jasné že bude jednobarevný a nastavení se naň aplikuje; naprotitomu z WMS se rastry KM stahuji v GIF (nevím zda všechny ostatní) a u toho ta jednobarevnost není jednoznačná. Nešlo by ale třeba nějakým dotazem do vlastností souboru (grafickým formátům nerozumím) zjistit, kolik barev je v souboru obsaženo a případně použít ono nastavení i pro takovéto GIFy?

Děkuji za potvrzení, vyvrácení nebo objasnění,
M.
Re: Grafika: připojení jednobarevných rastrů WMS od Jan Houška z 4.6.2009 16:37:14
Možnost nastavení barvy platí pouze pro jednobarevné rastry to znamená rastry u kterých se barva pixelu vyjadřuje jedním bitem. (barevná hloubka 1 bit např. CIT formát)
Formát GIF má barevnou hloubku 8 bitů lze tedy vyjádřit celkem 256 barev. Proto ten přepínač nefunguje na tento typ rastru. Ono pokud je nastaveno, aby se v případě katastrální mapy stahovala i vrstva definičních bodů parcel, tak ty jsou přeci prezentovány modrou barvou.
Máte ale pravdu, že by se pro případ kdy se stahuje pouze jedna vrstva katastrální mapy dalo obarvení rastru provést. Zatím jsem to nechal na uživateli aby si v případě rastrů vícebitové hloubky sám rozhodl zda si nastaví nějakou jinou barvu popředí.
Re: Re: Grafika: připojení jednobarevných rastrů WMS od Martin Kmínek z 4.6.2009 16:48:08
S těmi definičními body mne to nenapadlo, jelikož si je stahuji do samostatného souboru, aby se nepletly v kresbě ,ale aby se daly použít, když je KM nečitelná.

Pro práci používám černé pozadí a rastry KM (PK) se stahují také černě - na šedivém pozadí to problém není, když se objeví černá kresba, ale na černém pozadí není vidět nic. Pak je přebarvení nutností.
Re: Re: Re: Grafika: připojení jednobarevných rastrů WMS od Jan Houška z 8.6.2009 18:08:24
Z důvodu možného používání černého pozadí jsem doplnil přepínač, který umožní také pro rastry katastrální mapy stahované z internetu nastavit předdefinovanou barvu. Tato funkčnost bude dostupná v příštím sestavení programu.

Odpovědět