Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti

Odpovědět
JardaK

Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti

Příspěvek od JardaK » 25 kvě 2011 11:33

při používání výborné funkce pro připojení rastrů přes WMS mne napadla jedna možnost, která by občas ušetřila práci.
Nešlo by umožnit připojit rastr velikosti zvoleného měřítka ML ale se středem v zadaném bodě - neodpovídá kladu (otázka jaké označení souboru po stažení). Většinou odhadne uživatel plochu, pro kterou rastr potřebuje, ale klad těžko - manipulace s takto připojeným 1 rastrem ja pak jednodužší než s několika.
- doplnění značek na linie: nešlo by umožnit umístění značek také na konce čar? - např. mezníky na okolní kresbě, kde nejsou body
Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jan Houška z 27.5.2009 20:00:53
Stažení rastru obecné polohy a rozměru by nebyl problém. Souboru by se nastavil nějaký jedinečný název. Ale ztratí se tím nastavená logika práce s rastry z internetu. Mám na mysli že je nějaký nastavený adresář (datový sklad) kam se rastry stahují. Pokud v jiném výkrese chci připojit stejný typ rastru tak se požadovaný výřez již zbytečně nestahuje z internetu, ale rychle se připojí z datového skladu. Tam se najde právě podle označení příslušného mapového listu v názvu staženého rastru.
U nás ve firmě máme tento adresář na serveru a tak jsou ty data lehce přístupná na každém počítači. Pokud si někdo nastahuje do datového skladu např. celou lokalitu tak v budoucnu již není zdržován pomalým stahováním rastru z internetu.
Mohu doplnit přepínač na stažení rastru obecné polohy, v tom případě se ale pro takový rastr ztratí možnost jednoduchého opakovatelného využití v jiné zakázce.

Pro doplnění značek na konce linie zatím navrhuji následující postup, který je možný v současné verzi programu:
1) doplní se body nějakého pomocného náčrtu na konce vybraných čar.
2) Takto doplněné body se vyberou a na ně se hromadně umístí požadovaná značka. To má tu výhodu, že pokud daná značka v místě již existuje tak nedojde k duplicitě.
3) Zruší se body pomocného náčrtu.

Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Martin Kmínek z 28.5.2009 10:34:41
Rastr:
je zřejmé, že takový rastr půjde stěží využít později v jiné zakázce - pokud nebude na sousední parcele. Proto si myslím, že by byla možnost ponechat stávající řešení (dokonce jako defaultní) a k tomu doplnit možnost stáhnout "rastr okolo bodu" - i myslím, že by bylo lepší, kdyby tato volba měla "trvání" jen pro jeden rastr a ihned po stažení toho jednoho by se vrátila do defaultní hodnoty - to by asi chtělo "zapínač" někde poruce.
V případě ZM10, ortofota atp, je samozřejmě výhodné mít "sklad" rastrů a opakovaně je používat - ale katastrální mapa se většinou s časem nějak mění - změny by měly být ve VFK, ale to je né vždy k dispozici popř. nutné. Takže si myslím, že KM si radši vždy stáhnu "novou".

Značky:
právě tomuto doplňování bodů jsem se chtěl vyhnout - čáry stejně musím vybrat, abych na ně umístil body, a pak ještě vybírat body.
Ale je pravda, že se zatím neobjevil případ, kde by bylo takto třeba doplnit desítky mezníků - jde o nějaké jednotky a to jde i ručně oklikat :-)
Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od M N z 29.5.2009 08:53:15
Omlouvám se, asi tomu nerozumím...
K čemu by to mohlo být dobré takový "rastr okolo bodu"? Připojení rastru je záležitost jednoho kliknutí, když mně něco chybí, kliknu si vedle. Chápal bych to ještě v době vytáčeného internetu, ale dneska? Určitě jsou max. 3 kliknutí navíc jednodušší, než to komplikovat nějakým "zapínačem" a vymýšlet novou funkčnost, ne?

Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jan Houška z 29.5.2009 18:39:50
Chápu ten požadavek z toho důvodu, že pokud uživatel dělá na lokalitě která např. leží na rozhraní 4 rastrů, tak pokud chce např. nastavit rastru KM jinou barvu musí to udělat 4x, protože Geus dosud neumí nastavovat vlastnost více rastrům najednou. Doplnění toho přepínače pro stažení obecné polohy není takový problém, ale program se s každým dalším přepínačem stává více nepřehledným. V každém případě děkujeme za názory a doplnění přepínače v budoucnu zvážíme.

To je přesně to, co jsem měl na mysli. Logičtější by bylo umět nastavit více rastrů najednou.

Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Martin Kmínek z 1.6.2009 11:27:56
Nejde ani tak o nastavovani vlastností (barev) - pokud se nastaví "předdefinované barvy" tak se ani barva rastrů KM nemusí měnit - vycházím z toho, že rastr KM je nejčastěji stahovaný jednobarevný rastr.
Zajímavější by ale tato možnost byla při nutnosti transformovat - a v případě, který uvedl Ing. Houška jsou to 4 transformace (posuny, natočení) - i když mohu použít "stejnou" transformaci.

Nevím jaký je výhled do blízké budoucnosti pro možnost použití vektorové orientační KM (tu co mají kraje, obce) - pak možná práce s rastrem KM zcela odpadne. Do té doby si myslím, že transformace/manipulace jednoho rastru je lepší než 2 a více.

Ale je to funkce, bez které se dá obejít.
M.
Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Martin Kmínek z 28.5.2009 11:05:14
k skladu rastrů:
ještě mne napadlo, zda by se nemohl nabízet rastr menšího měřítka, při jeho existenci v úložišti, pokud by se z internetu měl stahovat rastr stejného území většího měřítka - spíš tedy jen části území.
Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jiří JINDŘICH ml. z 29.5.2009 07:35:24
Dobrý den,
stahování rastrů z internetu je naprosto úžasná věc, jen nám trochu zlobí připojení rastrů větších měřítek, jevím jak jsou na tom ostatní uživatelé, ale já si nestáhnu rastr větší jak ML 1:500. Konkrétně jsou to katastrální mapy a ortofota, asi z důvodu většího objemu dat. Pokud se pokusím stáhnout rastr KM ve velikosti 1:1000, geus se "kousne" při stahování na 25 procentech (v meritku 1:2000 na 8 procentech) a pokud vydržím 1-2minuty, geus zobrazí hlášku "Chyba při stahování rastru: nepodařilo se stáhnout blok 0,1."
Chci se jen zeptat, zda je tohle normální chování programu a http://geoportal.cenia.cz má omezenou velikost stahovaných dat, nebo je potřeba hledat problém jinde ?

Děkuji za odpoved.
Jirka J.
Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Martin Kmínek z 29.5.2009 07:48:30
Dobrý den, ahoj Jirko,
u nás jsou problémy jen s rastry v měřítku 1:5000 - ostatní se stahují normálně - již jsem měl připravené věty v předchozím příspěvku, ale jako na potvoru se zrovna stáhl i 5000 rastr, tak jsem si řekl, že už je to OK - tak že nebudu dělat bouři.

V mém případě se tedy stáhne celý rastr velikosti území zobrazeného na ML 1:5000, ale je prázdný - nebo plný jedné barvy.

Ale jak jsem řekl, včera se najednou stáhly dva různé typy rastrů v pořádku. Tak nevím.

M.
Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jiří JINDŘICH ml. z 29.5.2009 08:58:07
Ahoj Martine, nechtěl jsem svůj dotaz příliš komplikovat, protože si myslím že tyto chyby spolu nesouvisí. Ale ten problém co popisuješ, máme taky, např. u ZM 10 (kde mi lze stahnout i rastr 1:2000) mi u 5000 dělá to samé co tobě - připojí se bílý prázdný rastr.

Možná, že je problém někde v proxy serveru, nemám tušení.
Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jan Houška z 29.5.2009 17:26:31
Pro stahování rastrů z internetu GEUS používá dvě řešení. První je z doby, kdy Geus ještě neuměl používat wms služby. Při tomto způsobu Geus přistupuje k datům jako jakýkoliv webový prohlížeč. Tímto způsobem se stahují data z portálu veřejné správy (Cenia). V době odladění těchto mapových zdrojů fungovaly všechny tyto zdroje i pro měřítko 5000. Na tomto serveru ale omezily možnost stažení určitého objemu dat a proto např. zdroj ZM 1:10000 vrátí pro rozsah mapového listu 5000 pouze prázdný rastr. Není to tedy ani chybou Geusu ani žádného nastavení proxy serveru. Záleží jak požadavek vyhodnotí server veřejné správy a protože se nejedná o standartní webovou službu tak nemusí být výsledný rastr v pořádku.

Druhé řešení pro připojení rastrů je použití wms služby. Tento způsob je bezproblémový a omezení je tam pouze velikostí volné paměti. Na portálu veřejné správy už také zprovoznily wms služby. Proto až se k tomu dostaneme (nejdříve po novele vyhlášky) tak pro ty zdroje map z Cenie nahradíme starý přístup stahováním rastrů standartním řešením přes wms. To bude mít také výhodu, že ve staženém rastru nebude např. to grafické měřítko.

Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jiří JINDŘICH ml. z 29.5.2009 07:36:56
Dobrý den,
stahování rastrů z internetu je naprosto úžasná věc, jen nám trochu zlobí připojení rastrů větších měřítek, jevím jak jsou na tom ostatní uživatelé, ale já si nestáhnu rastr větší jak ML 1:500. Konkrétně jsou to katastrální mapy a ortofota, asi z důvodu většího objemu dat. Pokud se pokusím stáhnout rastr KM ve velikosti 1:1000, geus se "kousne" při stahování na 25 procentech (v meritku 1:2000 na 8 procentech) a pokud vydržím 1-2minuty, geus zobrazí hlášku "Chyba při stahování rastru: nepodařilo se stáhnout blok 0,1."
Chci se jen zeptat, zda je tohle normální chování programu a http://geoportal.cenia.cz má omezenou velikost stahovaných dat, nebo je potřeba hledat problém jinde ?

Děkuji za odpoved.
Jirka J.
Re: Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jan Houška z 29.5.2009 17:36:30
Pokud se jedná o katastrální mapu ta se stahuje přes wms službu a tu poskytuje server ČÚZK. Problém bude pravděpodobně u Vás, protože pokud vím tak katastrální mapu lze stahovat uživatelům i pro ML 5000 bez problémů. Nemáte tam třeba nastavenou nějakou příliš malou hodnotu velikosti pixelu pro zdroj "Katastrální mapa (volitelné vrstvy)"? Výchozí hodnota je tam 0.20m pro pixel.
Re: Re: Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jiří JINDŘICH ml. z 1.6.2009 07:28:41
Máte pravdu, skutečně velikost pixelu mi ovlivnuje velikost rastru, který lze stáhnout. Bohužel abych dokázal stáhnout rastr KM 1:1000 musím mít hodnotu pixelu nastavenou na 0,5. A na to se skutečně koukat nedá :-). Je zvláštní, že to dělá na všech počítačích v síti.

Vypadá to, že se budem muset smířit s rastrem 1:500 :-) V každém případě se nejedná o zásadní věc, spíše mě zajímalo, jestli tento problém nemá více uživatelů.

Pěkný den. JJ


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grafika: doplneni stavajicich funkci o nove vlastnosti od Jan Houška z 2.6.2009 15:35:46
To vypadá opravdu na problém u Vás. Nejspíše to bude to mít nějakou souvislost s Vaší proxy. Ale obecně stahování přes proxy server funguje i pro měřítko 1:5000. Dnes mi to potvrdil jeden náš uživatel, který je také připojen přes proxy.
Pokud můžete tak se pokuste na nějakém počítači zprovoznit připojení bez použití proxy. Pokud Geus začne bez problémů stahovat velké rastry bude ověřeno, že je problém způsoben nějakým nastavením proxy.

Odpovědět