Věcné břemeno ve VFK

Odpovědět
admin
Site Admin
Příspěvky: 238
Registrován: 24 led 2011 13:53

Věcné břemeno ve VFK

Příspěvek od admin » 26 led 2011 10:46

Nechtělo by to k novým věcem trochu více informací?
Co myslí autor přepínači "druhé,třetí VB" .....?
----- odpověď č. 1: -----
Velice se omlouváme za nedostatek informací k věcným břemenům ve VFK verze 3.0. Bohužel verzi VFK 3.0 bylo nutné naprogramovat v poměrně velkém spěchu. Ještě v minulém týdnu byly v nové specifikaci VFK prováděny ze strany ČÚZK změny a již dnes by měly být na všech KÚ nainstalovány nové verze programu ISKN, které by měly s novou verzí VFK pracovat.

ad dotaz „Co myslí autor přepínači "druhé,třetí VB" .....?“
-----------------------------------------------------------
Zde GEUS opět vychází plně ze specifikace VFK a tyto přepínače jsou jen kopií požadavků na VFK, viz níže.

ad dotaz „Nechtělo by to k novým věcem trochu více informací?“
-----------------------------------------------------------
To by opravdu chtělo, viz naše omluva výše. Bohužel zatím není ze strany KÚ k dispozici nic víc, než základní specifikace formátu čar břemene ve VFK a jejich interních vazeb v ISKN. O nějakém popisu, jak břemena zakreslovat nevíme a podle našich informací je celá věc na KÚ ještě ve stádiu zrodu.
Například zatím není jasné, zda věcná břemena budou zadávána jako uzavřené plochy nebo ne. Zatím se snad mají kreslit jen čáry, které "neběží" po existující hranici parcely a v místech jejich průsečíků s hranicí parcely se nové body nepočítají, ani se původní hranice parcely nerozděluje v místě průsečíku s břemenem na dvě nové čáry, jako je tomu u ostatní kresby katastrální mapy. Tedy ze současného způsobu zakreslování břemen do VFK nemusí být vlastně jasné, která část parcely je břemenem zatížená. Protože se také všechny souřadnice zaokrouhlují na cm, nebude kresba břemene navázána přesně na hranici parcely ani v místě, kde čára břemene na hranici parcely začíná (chybou ze zaokrouhlení na cm tam vznikne mezera do 5mm), což je velký problém při určení plochy břemene, jejíž určení často odběratelé požadují.

Problémem je taky způsob současného stanovení kódů kresby břemene ve formátu VFK (a tím také v ISKN), v této chvíli jsou specifikovány kódy pro břemeno "první", "druhé" a "třetí", ale v praxi se celkem běžně mohou vyskytnout břemena, kde se jich v jednou místě překrývá i více než deset. Vůbec netušíme, jak se taková situace ve VFK má řešit, popis jejího řešení jsme z ČÚZK zatím nedostali.

Zatím jsme tedy v programu GEUS vyřešili vše, k čemu jsem měli ze strany ČÚZK podklady. Podle našeho skromného názoru však nutně dojde k této oblasti ve VFK (resp.ISKN) k poměrně velkým změnám.

Vzhledem k neexistenci nějakého dokumentu blíže popisujícího práci s věcnými břemeny v katastrální mapě vedené v ISKN, bude asi v nejbližší době hodně záležet na požadavcích jednotlivých KÚ. Jakmile budeme mít k věcným břemenům v této oblasti více informací, budeme samozřejmě naše uživatele ihned informovat a kompletně doplníme uživatelskou příručku programu.

Z výše popsaných důvodů se vlastně zatím ani nemůžeme vyjádřit k Vaší připomínce ohledně správného (resp. optimálního) postupu vytvoření GP na věcné břemeno. V současné době nám to připadá, že kompletní informace o věcném břemenu bude obsahovat pouze původní papírová forma GP a do VFK se budou exportovat pouze čáry hranice břemene dle požadavků konkrétního KÚ.

Odpovědět