Grafický tisk přímo na LPT pod Windows NT

Odpovědět
admin
Site Admin
Příspěvky: 238
Registrován: 24 led 2011 13:53

Grafický tisk přímo na LPT pod Windows NT

Příspěvek od admin » 25 led 2011 11:47

Ve Windows NT4.0 nefunguje tisk na HP tiskárny přes driver jinak než na základní nastavení. Tedy hlavně nejde přenastavit velikost papíru. Základní nastavení ve Windows driver ignoruje. Musí se obejít přímým tiskem z GEUS na tiskárnu (podobně jako v DOSu).
Informace ohledně tisku většího formátu než A4 na tiskárně DJ100 (ověřeno i na HP-CP1700):

* Po dlouhém zkoumání zda není chyba v GEUSu jsme kontaktovali technickou podporu firmy HP, kde nám sdělili, že drivery těchto tiskáren skutečně nemusí pod NT4.0 poskytovat plnou funkčnost jako ve Win 2000 a XP. Na náš dotaz, zda bude tento problém řešit nějaká oprava driveru nám bylo sděleno, že se žádný další update driverů pro NT4.0 se neplánuje a tedy určitě nebude.

* Podařilo se nám však driver Windows obejít díky tomu, že i Windows GEUS obsahuje pro některé typy tiskáren vlastní přímé drivery, které Windows úplně vynechávají. Oživení tohoto způsobu tisku není úplně triviální, pokusím se však popsat:

1. Nastavení tiskárny
---------------------

Nejdříve je nutné přenastavit základní nastavení velikosti stránky přímo v tiskárně. To je nutné kvůli tomu, že právě bude obejit driver Windows, který velikost stránky normálně nastavuje.

To se provede ovladačem tiskárny pro DOS. Měl by být na instalčním CD Vaší tiskárny. Pro naší tiskárnu byl na CD v adresáři x:\Drivers\DOS\EUROPE\INSTALL.BAT. Spuštěním souboru INSTALL.BAT se po několika dotazech (volba jazyka apod....) na disk C: nainstaloval do adresáře pod jménem naší tiskárny (tedy u nás HP1700C) program DJCP.EXE. Tento program je však nutné spustit z "čistého DOSu", tedy nelze použít DOS okno pod Windows. Prográmek však není veliký a lze ho překopírovat na záchrannou (bootovací) disketu třeba i z Windows 9x. Z ní se pak tento program DJCP.EXE spustí a pomocí něj přenastaví velikost stránky. Můžete nastavit i třeba rovnou A1+. Windows programy si pak tiskárnu sami přenastaví a GEUS pošle jen tak velkou stránku, jakou z grafiky pošlete, tedy třeba i jen A5. Nastavení tohoto programu si tiskárna zapamatuje i po vypnutí libovolně dlouho, až do případného příštího servisního zásahu. Tedy toto nastavení se provede jen jednou.
Pokud byste s tím měli nějaké problémy, obraťte se telefonicky na kolegu Krulíka, který tento úkon u nás provedl na naší tiskárně.

2. Nastavení GEUSu
------------------

Okno "Tisk HPGL":

Záložka "Výstup" - zapnutá volba "tiskárna (PrintGL)"
Záložka "Ploter" - zapnutá volba "Nula plotru vlevo dole"
Záložka "Tiskárna"
- vypnutá volba "Použít tisk pro výchozí tiskárnu Windows"
- zapnutá volba "Typ tiskárny PrintGL" - ostatní
- řetězec "ostatní" musí obsahovat následující text "/FA+ /DLPT1 /CKRGYBMCK"

Tento řetězec znamená tisk na tiskárnu PCL v rozlišení 600x600 dpi připojenou na portu LPT1 (viz parametr /DLPT1, ten lze změnit na potřebný /DLPTx, kde x je číslo vašeho LPT portu).

3. Připojení LPT portu na síťovou tiskárnu: (v případě, že není tiskárna připojena lokálně)
-------------------------------------------

To přímo Windows NT neumějí, musí se použít příkaz v DOS okně (příkazové řádce):

NET USE LPT1: \\igeus\hp_CP1700 /persistent:yes

Tento příkaz natrvalo přiřadí v NT portu LPT1 (lze použít i LPT2 až LPT8) tiskárnu hp_1700 na počítači igeus. Ve vašem případě musíte samozřejmě použít jména z vaší sítě, toto jsou příklady od nás.

Tento způsob tisku jde naprosto mimo Windows ovladače a není tedy nijak ovlivněn jejich nastavením. V tiskárně však musí být nastavena zaslaná velikost stránky nebo větší (standardně tam bývá nastavena velikost A4 nebo Letter), viz krok 1.

Bohužel jiné řešení je možné pouze kompletním přepracováním způsobu tisku v GEUS bez využití driveru PrintGL, což sice v budoucnosti plánujeme, ale je to otázka tak druhé poloviny roku 2004.

Odpovědět