parcely/díly s více bonitami

Vše k programu GEUS.
geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od geoport » 05 led 2016 11:25

S přáním všeho nej do Nového roku předkládám podnět.
V poslední době mi několikrát vrátili GP s tím, že jsem měl špatně určené výměry bonit.
Samozřejmě to byla moje chyba, ale. Bylo to například v případě kdy se jednalo o zbytek parcely Pozemkového úřadu, která se táhla přes celý katastr a měla asi 6 druhů bonit, z nichž každá se skládala z několika dílů - prostě pakárna na 2 hodiny a ještě s chybným výsledkem. Vytvořil jsem si pro výpočet excelovskou tabulku, vyšrafoval jednotlivé díly a přesto jsem se přehlédl, bonitní čísla jsou podobná a o náhody není nouze. Na katastru se divili, že jim se to v ISKN provede automaticky. A jsem u toho podnětu. Myslím, že nejsem sám, který by uvítal, kdyby se zároveň s automatickým výpočtem výměry parcely/dílu vyjádřily i výměry jednotlivých bonit na dané parcele/dílu. Technicky by to asi neměl být problém a určitě by to zlepšilo komfort, zejména ve složitějších případech viz můj.

Radomír Říčný GEOPORT, s.r.o.

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od Korger » 05 led 2016 11:39

Je pravda, že při složitějších výpočtech dílů u parcel s několika bonitami to může být docela problém a neuvědomuju si, jestli je to v Geusu už nějak ošetřené. Protože nemám GEOMETR, tak předpokládám, že podobné výpočty jsou v něm. Naštěstí to neřeším tak často.

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od martin » 05 led 2016 11:45

Technicky to právě docela problém je ;-) Jedná se o topologické hledání ve vektorové mapě. Topologické funkce v GEUSu zatím prakticky chybějí. Jsme si vědomi, že takové funkce by uživatelé přivítali na více místech, nejen ve Vámi zmíněné aplikaci na bonitní díly. Několikrát se už třeba objevil požadavek na vyhledání parcel, kterých se týká věcné břemeno, což je také často složité například pro břemena typu "komunikace". Proto jsem na tom zapracovali a základní knihovnu pro topologie máme prakticky dokončenou.

Během letošního roku by se pak měly v GEUSu objevovat funkce, které budou na této knihovně založené. Asi jako první se tam objeví automatické určení dílů parcel GP, tedy automatický průnik parcel starého a nového stavu. Plně funkční to bude pravděpodobně jen v prostorech s DKM - hodně bude záležet na tom, nakolik bude taková katastrální mapa plně topologicky čistá - tedy všechny parcely budou uzavřené a linie přesně navázané. Potom začneme do GEUSu doplňovat další funkce, je možné, že bonitní díly dostanou přednost před věcnými břemeny. Uvidíme, nakolik naše knihovna bude schopná si poradit s "topologickou nečistotou" vektorových dat bonitních dílů a způsobem jejich předávání ve formátu VFK. Naše knihovna zatím striktně vyžaduje uzavřené objekty, což myslím pro bonitní díly plně neplatí. Samozřejmě to řešit budeme, jen nedokážeme v tomto případě plně odhadnout pracnost dopracování takových funkcí.

Děkujeme moc za perfektní podnět a těšíme se na další spolupráci!

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od geoport » 16 úno 2017 09:41

Dobrý den,
rok s rokem se sešel a chtěl bych se tedy zeptat jak jste pokročili s řešením mého podnětu o automatickém výpočtu bonitních dílů u dílů parcel.
V této souvislosti mě ještě napadlo propojení parcel GP s Geometrem. Co se týče parcel s více bonitami se v Geometru objeví údaj "více než 1".
U dotčených parcel se pak musí jednotlivé bonity otrocky ručně vypisovat (obrovský zdroj chyb). Naše firma se zabývá pozemkovými úpravami a v současné době se každý obvod PÚ řeší zpřesňujícím GP (množství dotčených parcel se pohybuje ve stovkách) a každá chyba v době elektronické podoby GP znamená nové podání a spoustu úprav. Nejvíce chyb se mi objevuje právě v bonitách a to i u parcel, které se nemění a stačilo by u nich zachovat dosavadní bonity. Možná se Vám zdá, že si moc vymýšlím, ale zmíněné opravy požírají obrovské množství času, který by mohl věnován dalším zakázkám.
Snažím se používat různé kontrolní mechanismy, ale prostému upsání se v tomto množství se nedokážu ubránit. Ještě horší je to s importem do geometru z KN, tam se u naimportovaných parcel ani neobjeví informace o více bonitách.
Zlepšení v Geusu jsou příjemná a jejich, čím dál tím víc, ale Geometr jako by pokulhával.

Děkuji za odpověď

Radomír Říčný Geoport s.r.o. Opava

Uživatelský avatar
katka
Technická podpora
Příspěvky: 104
Registrován: 15 čer 2011 13:45
Kontaktovat uživatele:

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od katka » 16 úno 2017 16:20

V minulém roce došlo k přehodnocení priorit, přednost dostala funkce pro odesílání GP na KP přes WSGP (tj. 2.část WSGP). Tato funkce nás bohužel stála více času než jsme původně předpokládali. Velice se tímto omlouváme, že jsme nestihli naprogramovat i slibovaný automatický výpočet bonitních dílů a parcel. Implementaci automatického výpočtu parcel máme v plánu letos, rádi bychom ji našim uživatelům nabídli někdy během léta/ podzimu. Vyvíjíme algoritmus, jedná se však o poměrně náročnou záležitost, nedokáži zaručit, kdy bude funkce nakonec uvolněna.

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od geoport » 17 úno 2017 07:46

Dobrý den, abych byl upřímný, více mě momentálně trápí, že se v Geometru neobjeví u importovaných parcel (z ggp i KN) všechny bonitní díly, že se v lepším případě objeví jen informace, "více než 1", protože u zmiňovaných zpřesňujících GP na obvodu PÚ řeším z 95% parcely, ze kterých díly nevznikají a stačilo by, kdyby se platný stav převedl i do nového.

Radomír Říčný

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od Korger » 17 úno 2017 16:34

Dobrý den. Poznámka: není jenom třeba zaškrtnout v ISKN/parcely geom.plánu/nastavení/ (viz příloha)?
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (49.58 KiB) Zobrazeno 12954 x

geoport
Příspěvky: 24
Registrován: 12 úno 2013 08:34

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od geoport » 17 úno 2017 18:57

Dobrý večer,
Asi jsme se nepochopili. V Geusu v sekci parcely GP to funguje výborně, tu uváděnou volbu znám. Já se bavím o Geometru. Tam to bohužel nejde ani naimportovat do stávajícího stavu. Ještě poznámka, po vyrovnání dílů v Geometru se opravené výměry musí opět vložit do nového stavu v Geusu v sekci parcely GP pro export vfk - opět zdroj chyb. Hodilo by se "pružnější" propojení této sekce s Geometrem.
Jak už jsem zmínil, spíše se mi zdá, že "pokulhává" Geometr.
Radomír Říčný

Korger
Příspěvky: 26
Registrován: 19 čer 2011 17:04

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od Korger » 17 úno 2017 19:00

Aha, tak to se omlouvám. Geometr nepoužívám. Korger

Uživatelský avatar
petr
Technická podpora
Příspěvky: 38
Registrován: 20 čer 2011 15:11

Re: parcely/díly s více bonitami

Příspěvek od petr » 20 úno 2017 12:21

Ano, v případě upřesňování parcel na obvodu KPÚ by bylo přebírání BPEJ z dosavadní parcely do nových dílů přínosné, pro ostatní uživatele to ale tak být nemusí. Ti by naopak museli odmazávat BPEJ z dílů, v kterých nejsou BPEJ obsaženy. Chápu že pro Vás je to "jasné", je ale otázka jakých případů je v praxi více, zda by převládalo "doplňování", nebo "odmazávání".
Teď je to nastaveno tak, že u dosavadní parcely vyplním BPEJ, která převládá u nejvíce dílů (pokud je BPEJ jedna tak se u dosavadní vyplní automaticky), ta se k jednotlivým dílům přebere a ostatní BPEJ doplním pouze u dílů které jsou zasaženy.
Ještě to promyslím, zda by to nešlo nějak vylepšit, každopádně to bude řešeno v rámci přenosu přes GGP z Geusu. S přenosem vypočtených výměr a BPEJ u nových parcel zpět do Geusu pro následný export do VFK také počítáme.
Petr Neužil, autor GEOMETR, GeusNET

Odpovědět