mapové značky vázané na linii

Vše k programu GEUS.
Odpovědět
Pavel
Příspěvky: 1
Registrován: 04 lis 2015 14:54

mapové značky vázané na linii

Příspěvek od Pavel » 04 lis 2015 16:02

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda, tak jako lze umístit na linii vázanou map. značku, je možné umístit na lini text, který by byl po napsání pevně spojen s linií a linie by byla v místě textu ořezaná. Související s tím je další dotaz, jestli by bylo možné umístit navázané na linii i cyklicky se opakující značky (např. dř.plot apod.). Ovšem předpokladem pro smysl tohoto by měla být možnost při exportu do DGN zachovat vazby, aby nedocházelo k rozpadu na jednotlivé entity. Je toto možné?
Děkuji za opověď.
Pavel Háza

Uživatelský avatar
katka
Technická podpora
Příspěvky: 104
Registrován: 15 čer 2011 13:45
Kontaktovat uživatele:

Re: mapové značky vázané na linii

Příspěvek od katka » 06 lis 2015 13:54

Dobrý den,

program GEUS v současné době neumožňuje umístit vázaný text na linii. Váš návrh jsem předala k posouzení programátorovi. Děkujeme za námět k vylepšení programu.

S pozdravem,
Kateřina Vojtová
technická podpora

Uživatelský avatar
martin
Technická podpora
Příspěvky: 58
Registrován: 25 led 2011 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: mapové značky vázané na linii

Příspěvek od martin » 06 lis 2015 14:24

V nejbližší době neplánujeme žádná vylepšení pro export do DGN, tak jak to zmiňujete. Hlavním důvodem je finanční náročnost vývoje takových exportních funkcí. Jejich vývoj je příliš drahý na to, aby to bylo možné "schovat" do standardní ceny programu GEUS.
Nároky na export do DGN jsou totiž velmi rozdílné, záleží i na různých nadstavbách nad programem Microstation. Například různí správci sítí, kteří požadují DGN výkresy jako vstup do svých informačních systémů, mají tak specifické požadavky na strukturu DGN souborů, že je nelze prakticky vytvořit ani přímo v programu Microstation bez jeho konkrétní nadstavby, kterou si správce sítě na to nechal vytvořit.
Tedy snahu vytvořit takové soubory DGN, které by šlo předávat v takových případech jako přímý výstup z programu GEUS, jsme více méně předem vzdali. Ne že by to bylo nerealizovatelné, ale pokud by to bylo standardní součástí programu GEUS, neúměrně by ho to prodražilo a většina uživatelů by to nevyužila. Většina firem, které program GEUS používají, to řeší tak, že základní kresbu vytvoří v programu GEUS. Tuto kresbu převedou do programu Microstation buď přes DXF nebo základní DGN a teprve tam vše dodělají podle požadavků zákazníka. Pokud tedy máte tento typ zakázek, tak se podle náš bez práce přímo v programu Microstation neobejdete.
Samozřejmě lepší konverzi do DGN obsahuje například program KOKEŠ, což je dáno tím, že vývoj je zaplacený nejenom od geodetů, ale i od uživatelů jejich dalších aplikací, jako je MISYS apod. Ovšem podle zpráv z praxe se ani v tomto případě neobejdete vždy bez úprav přímo v programu Microstation. Bohužel správci sítí v tomto případě vynechali jakoukoliv definici výměnného formátu a místo toho často požadují používání stejného programu, který sami na údržbu informačního systému používají a ten většinou stojí několik desítek tisíc. Tedy například ani tvorba takových výkresů v programu AutoCAD není řešením, i když možnosti konverze do DGN má tento program na úplně jiné úrovni, než jsme my vůbec kdy schopni dosáhnout a to nejenom díky omezenosti finančních prostředků na vývoj.
GEUS je v tomto případě spíše specializovaná "utilita" pro český katastr nemovitostí, která obsahuje pouze základní možnosti konverze do jiných CAD formátů. Těžko bude někdy obsahovat podporu veškerých možných požadavků na formát DGN ze strany různých odběratelů zeměměřických firem. Naší snahou je hlavně udržet program GEUS jako specializovaný nástroj pro tvorbu geometrických plánů. Děkujeme za pochopení.

Odpovědět